Наземна платформа для запуску ракет Tomahawk існує, але не готова до бойового застосування – експерт

Ексклюзив

16.07.2025 20:12

Укрінформ

Використання американських крилатих ракет Tomahawk у сухопутному варіанті теоретично можливе, однак комплекси Typhon, здатні запускати ці ракети, досі перебувають на етапі випробувань.

Про це в коментарі Укрінформу заявив військовий оглядач групи "Інформаційний спротив" Олександр Коваленко.

"Так, використання ракет типу Tomahawk справді є доволі складним завданням. Передусім тому, що ці крилаті ракети спочатку створювались для морського базування. Їхні основні носії — це американські есмінці типу Arleigh Burke, які становлять основу ВМС США", — зазначив експерт.

За його словами, хоча певні варіанти повітряного базування розроблялись, наразі на озброєнні немає літаків, адаптованих до використання цих ракет. Що ж до наземного варіанту, ситуація неоднозначна.

Читайте також:  Бійці тероборони на півдні ударами дронів знищили ворожий склад боєприпасів

"Йдеться про ракетні комплекси Typhon, які здатні запускати "томагавки". США наразі мають лише дві батареї цих комплексів — по чотири пускові установки в кожній. І це не серійне виробництво — системи перебувають на експериментальному етапі", — пояснив Коваленко.

Він додав, що вже на цьому обмеженому етапі експлуатації у США виникають технічні та практичні труднощі, тож про розгортання цих систем у широкому масштабі поки не йдеться.

"Чи можуть США скористатися війною в Україні, щоб протестувати "тайфуни" в реальних бойових умовах? Теоретично так. Але питання в тому, чи підуть вони на такий ризик, особливо якщо виникатимуть збої або непередбачувані наслідки", — зауважив аналітик.

Він вважає, що ймовірність передачі цих систем Україні наразі вкрай низька, хоча з погляду воєнної доцільності "томагавки" могли б дати ЗСУ серйозну перевагу.

Читайте також:  Росіяни намагаються навести понтони через Оскіл для штурму Куп’янська - військові

"Це високоточна зброя великої дальності — до 2000 км, залежно від модифікації. Вони здатні завдавати точкових ударів по критично важливих об’єктах у глибокому тилу Росії. Сьогодні Україна веде кампанію проти військово-промислової інфраструктури РФ, однак дронів із бойовою частиною до 50 кг недостатньо для серйозного ефекту", — зазначив Коваленко.

На його думку, для знищення цілей, як-от заводи в Іжевську, Алабузі чи Єльці, потрібні не окремі удари, а серія влучань боєприпасами з бойовою частиною до 500 кг — саме таку спроможність мають крилаті ракети на кшталт Tomahawk.

"Наприклад, завод "Енергія" в Єльці — це єдине підприємство в Росії, яке має повний цикл виробництва літієвих акумуляторів для військових систем — від дронів до міжконтинентальних ракет. Якщо його буде знищено, Росія втратить ключовий елемент свого ВПК. Аналогів немає", — підкреслив експерт.

Читайте також:  Війська РФ скинули бомбу на магазин у центрі Добропілля - двоє загиблих, 14 постраждалих

Водночас він звернув увагу на нові сигнали: "З’явилася інформація, що Німеччина може придбати Typhon для власного користування. Якщо це рішення буде реалізоване, не виключено, що у майбутньому ці системи з’являться у партнерських країнах — і згодом можуть бути випробувані в бойових умовах".

Читайте також: Україні буде складно розгорнути ракети Tomahawk без стратегічної авіації – ГУР

Як повідомляв Укрінформ, за інформацією видання The Washington Post, президент США Дональд Трамп розглядав передачу Україні крилатих ракет типу Tomahawk для посилення тиску на Росію.

Фото: Raytheon

   
Новини з передової

Залишити відповідь