Що таке щитоподібна залоза?
Щитоподібна_залоза – це маленька залоза у формі метелика, розташована трохи нижче гортані. Її 2 половинки упираються у трахею.Щитоподібну залозу контролює гіпофіз, який отримує команди від гіпоталамуса (область мозку, яка працює як комунікаційний центр для гіпофіза), відправляючи повідомлення у формі гормонів, що контролюють вивільнення гормонів щитоподібної залози з гіпофіза.
Після стимуляції щитоподібна залоза поглинає йодид зі споживаної їжі та перетворює його на йод – задля продукування гормонів тироксину (Т4) та трийодтироніну (Т3). Потім ці гормони вивільняються у кровотік, де вони допомагають нашому організму регулювати багато процесів. Як правило, ці гормони покращують метаболізм, травлення, фертильність, уповільнюють старіння тощо.
10 цікавих фактів про щитоподібну залозу:
- Вона впливає на кожну клітину нашого організму. Гормони щитоподібної залози регулюють метаболічні функції кожної клітини в організмі, стимулюючи майже всі тканини в організмі до виробництва білків і збільшуючи кількість кисню, доступного клітинам.
- Щитоподібна залоза та печінка тісно співпрацюють. Печінка – це основне місце, де Т4 перетворюється на активний Т3. Якщо ваша печінка з якоїсь причини перевантажена, вона не може виконувати роботу з перетворення цих гормонів, і вам не вистачатиме активного гормону щитоподібної залози, що циркулює в організмі. Внаслідок цього ви відчуєте нудоту та втому, навіть якщо ви приймаєте замісну гормональну терапію Т4. Якщо у вас діагностовано аутоімунне захворювання щитоподібної залози (напр. хвороба Хашимото), підтримка печінки має неабияке значення для одужання.
- Досить часто захворювання щитоподібної залози важко діагностувати. Часто симптоми захворювання щитоподібної залози можуть залишатися непоміченими, оскільки вони мають поступовий і неспецифічний характер. За відсутності лікування вони можуть призвести до порушення життя пацієнтів. Дисфункція щитоподібної залози – до надмірного або недостатнього вироблення гормонів щитоподібної залози. Якщо ви запідозрили, що у вас проблеми із щитоподібною залозою, зверніться до лікаря!
- Тривожність і безсоння можуть бути ознаками надмірної активності щитоподібної залози. Безсоння, прискорене серцебиття, тривожність насправді можуть бути симптомами гіпертиреозу або надмірним виробництвом гормону щитоподібної залози. До інших симптомів належать: втома, втрату ваги, прискорене серцебиття, нервозність тощо.
- Раптове набирання ваги та депресія можуть бути спричинені зниженою активністю щитоподібної залози. Коли ці симптоми з’являються з нізвідки, вони можуть свідчити про недостатнє вироблення гормону щитоподібної залози. Інші поширені ознаки млявості щитоподібної залози: швидка стомлюваність, випадіння волосся, закрепи, сухість шкіри, нерегулярні менструації, непереносимість холоду, ламкість волосся, повільний серцевий ритм, загальна млявість тощо.
- Поглинає найважливіший елемент. Щитоподібна залоза – це єдина залоза, що поглинає та утримує йод. Її гормони є єдиними йодовмісними гормонами. Щитоподібна залоза не тільки отримує цей елемент з харчових джерел, але й зберігає значну кількість йодованих тирозинів (різновид амінокислот) для підтримки гормонів залози у випадках дефіциту йоду.
- У ній зберігається потенційно смертельна доза гормонів. Залоза здатна зберігати дуже багато гормонів – настільки багато, що, якби вона відразу випустила весь свій гормон у кровотік, це могло б вас вбити (відомо як тиреотоксикоз).
- Щитоподібна залоза відіграє важливу роль під час вагітності та розвитку плоду. Аби задовольнити підвищені метаболічні потреби вагітності, мозок матері стимулює щитоподібну залозу виробляти більше гормону. У матці щитоподібна залоза плода починає функціонувати до 18-го тижня вагітності. Якщо плід не отримує достатньої кількості гормону щитоподібної залози від матері або власної залози, то можуть виникнути тяжкі наслідки (у т.ч. аномальний розвиток мозку, зростання кісткової системи, проблеми з плацентою або навіть викидень, підвищений ризик перинатальної смертності).
- Балансування щитоподібної залози допоможе вам уникнути прийому препаратів, що знижують холестерин.
- У жінок частіше, ніж у чоловіків, виникають проблеми із щитоподібною залозою. У кожної 8 жінки протягом життя виникають проблеми із щитоподібною залозою. Це особливо можливо після вагітності і під час менопаузи. Найбільш поширене захворювання щитоподібної залози – гіпотиреоз. До найпоширеніших симптомів належать: втома, відчуття холоду, м’язова слабкість та безпричинне збільшення ваги.
Денна норма йоду (згідно Міністерство охорони здоров’я України:
- діти та підлітки – 90-150 мкг;
- дорослі чоловіки та жінки – 150-300 мкг;
- вагітні жінки та у період лактації – 200 мкг.
Продукти, у яких міститься йод: яйця, овочі, морепродукти, фрукти, молочні продукти, йодована сіль, волоські горіхи
Новини Сокирянщини – Північно-Бессарабський край в Україні