На світлинах майстрині одягнені у строї всіх буковинських регіонів — від Хотинщини до Путильщини.
Виставково-видавничу благодійну експозицію «Жінка. Майстриня. Перемога» відкрили сьогодні, 18 травня, у Центрі культури «Вернісаж».
На виставці презентували світлини одягнених у строї десятьох знаних на Буковині та за її межами майстринь. Це Ганна Ватаманюк-Проскуріна, Євдокія Візнюк, Оксана Меленко, Віра Китайгородська, Одарка Кучерява, Марія Манчуленко, Марина Микуляк, Галина Олійник, Христина Семенко, Олена Ясінська.
Автор ідеї — етнолог, заслужений діяч мистецтв України, директор Буковинського центру культури і мистецтва Микола Шкрібляк. Автор світлин — фотограф Микола Гнідко.
«Цей проєкт уже бачили у Франції — у містечку Рюель-Мальмезон під Парижем. І саме там багато незнайомців змогли вперше відкрити для себе не просто Буковину, а долі десяти наших майстринь, одягнених у строї всіх буковинських регіонів — від Хотинщини до Путильщини», — розповів Микола Шкрібляк.
За його словами, цей проєкт — не лише про мистецтво, а про незламність, яку не можуть зруйнувати ні час, ні простір, ні «люди з хворими головами».
“Кожна з десяти героїнь — не просто майстриня, а носійка культурного коду. Хтось займається бісероплетінням, хтось — вишивкою, дереворізьбленням, лялькарством чи ткацтвом. Вони не тільки зберігають традиції, а й продовжують творити, навіть зараз, у час випробувань”, – каже автор проєкту.
Автор світлин Микола Гнідко поділився своїми враженнями.
«Це мій перший масштабний проєкт, я навіть не очікував, скільки зусиль і часу він потребуватиме. Це було літо, спека, я — у шортах, а майстрині — у традиційних костюмах. Але всі працювали з натхненням. Я вдячний команді і пану Миколі за ідею».
Знімки створювалися з великою увагою до деталей — не одну годину автор проєкту з фотографом провели разом, добираючи ракурси, композиції, тексти, щоб показати глядачеві не тільки вбрання, а й душу кожної героїні.
«Це проєкт “чотири в одному”: жінки, їхні традиції, їхні вироби та їхні долі», — підсумував Шкрібляк.
Під час презентації зазначили, що особливо зворушила історія Ганни Ватаманюк-Проскуріної. Коли її запитали, чому вона створює чоловічі прикраси — рідкісний напрям у народному мистецтві — вона відповіла: «Це любов. У мене чоловік — воїн. У мене сини. І я хочу приносити радість тим, кого люблю».
Виставка триватиме до 30 травня, а всі зібрані кошти передадуть на потреби ЗСУ.
Христина Марочко, студентка 2 курсу кафедри журналістики Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича
Фото авторки
Західна Україна
Інформує: Shpalta.media