Вітчизняні балістичні ракети треба виробляти за кордоном, а збирати в Україні – експерт
Ексклюзив
10.04.2025 16:14
Укрінформ
Українські балістичні ракети швидше і безпечніше виробляти за кордоном і лише збирати в нашій країні.
Таку думку в коментарі Укрінформу висловив авіаційний експерт Валерій Романенко.
«Основна проблема виробництва вітчизняних балістичних ракет – те, що всі наші підприємства під ударами. Ми не можемо прикрити навіть КБ «Луч» у столиці – туди прилітало і прилітає», – повідомив він.
Щоб виробництво просувалося швидше і безпечніше, потрібно його диверсифікувати, роззосередити лінії по території країни або й за кордоном.
«Бажано не виробляти з нуля, а займатися тут лише крупновузловою збіркою. Майже всі наші оборонні підприємства мають філіали у Польщі, Словаччині, Румунії. Ось у ракеті «Рута» двигуни – українсько-чеського виробництва», – пояснив експерт.
За його словами, Україна не всі елементи балістичної ракети здатна виробляти самостійно і змушена користуватися допомогою поставників і партнерів за кордоном. Тому є сенс на території України лише завершувати виробничий процес.
«Якщо привезти компоненти і налагодити виробництво, через деякий час по ньому прилетить. Краще з готових частин складати ракети і не накопичувати в Україні зайві запаси», – пояснив Романенко.
Читайте також: Росія модернізувала балістичні ракети, тому збивати їх стало складніше – Ігнат
Водночас Росія, як розповів авіаційний експерт, давно робить акцент у виробництві ракет на балістику, оскільки крилаті ракети практично втратили свою ефективність. «Не дивно, що вони зробили акцент на балістику, і ГУР неодноразово доповідав, що зі 120-140 ракет, зроблених за місяць, 60-70 – це «Іскандер», «Кинджал» (похідна від «Іскандера»). А виробляти «Калібри» чи «Іскандер-К» сенсу вже немає – це «найтупіші» ракети, їх запускають тільки по районах, про які росіяни думають, що там немає досить щільного покриття РЕБ», – пояснив фахівець з питань авіації.
На думку експерта, наразі росіяни зменшили виробництво «Калібрів», не випускають ракети «Онікс», вже не нарощують виробництво «Кинджалів», але тримають темп переробки Х-22 на Х-32 на рівні десяти ракет на місяць.
«Зростання виробництва (точніше, перестановка акцентів) тримається, та компонентів вони отримують усе менше. Тож якось принципово наростити неможливо, відсотків на 10%», – впевнений Романенко.
Читайте також: Точність ракет КНДР, якими Росія обстрілює Україну, значно покращилася – Reuters
За його словами, російське виробництво зіштовхується з нестачею радіоелектроніки для ракет, програмування для верстатів з цифровим програмним управлінням. Також деякі елементи потребують рідкісноземельних матеріалів, і їх забезпечує дуже обмежена кількість постачальників.
Як повідомлялося, на пресконференції 27 серпня Президент Володимир Зеленський повідомив про успішне випробування першої української балістичної ракети.
Фото: Mikhail Kokorich
Новини з передової