РЛС, ракетні комплекси, гелікоптери: у березні Сили оборони уразили чимало «жирних» цілей росармії

01.04.2025 15:40

Укрінформ

«Панцирь», «Солнцепьок», «Подльот», «Імбірь», «Мальва» і чотири гелікоптери завдяки нашим підрозділам минулого місяця перетворені на металобрухт

Березень виявився плідним на ураження та знищення російської техніки Силами оборони України. Орієнтовна вартість об'єктів, які вже нікому не нашкодять, – від 5 до 100 млн дол. США. Докладніше – в огляді Укрінформу.

ОДИНАДЦЯТЬ «ПОДЛЬОТІВ» УЖЕ НІКУДИ НЕ ПРИЛЕТЯТЬ

Зокрема, минулого місяця нашим воїнам вдалося знищити відразу три РЛС 48Я6-К1 «Подльот». Це універсальна мобільна трикоординатна станція радіолокації, яка виявляє повітряні цілі на малих і гранично малих висотах у складній перешкодовій обстановці.

Радіолокаційний комплекс розроблений концерном «Алмаз-Антей» для Повітряно-космічних сил Росії і призначений для видання цілевказівки для ЗРК С-300, С-400 та подібних до них. Ця РЛС здатна у складній перешкодовій обстановці виявляти аеродинамічні цілі на дальності до 300 км і на висоті до 10 км. Йдеться про об’єкти, які рухаються з різною швидкістю: крилаті ракети, безпілотники, літаки та гелікоптери тощо.

На сьогодні відомо про ураження щонайменше 11 «Подльотів». Одна така станція коштує 5 млн дол. США.

ЗНИЩЕНА РЛС КОНТРОЛЮВАЛА РУХ ДО 300 ЦІЛЕЙ

Ще одна важлива ціль, яку знищили воїни ГУР, – трикоординатна станція радіолокації «Ніобій-СВ».

Завдання цієї РЛС – виявлення, супровід та визначення належності повітряних об'єктів усіх типів: літаків, вертольотів, крилатих та балістичних ракет, а також безпілотників. Її почали постачати до підрозділів протиповітряної оборони росармії у 2016 році. Станції базуються на базі шасі КамАЗ і можуть тривалий час працювати в цілодобовому режимі. Розрахунок РЛС складається з трьох осіб.

За своїми характеристиками станція 1Л125 «Ніобій-СВ» здатна виявляти цілі, що рухаються на різних швидкостях на відстані від 5 до 500 км. Максимальна висота виявлення цілі – 65 км. Максимальна швидкість цілі, яку помічає «Ніобій-СВ», – до 1500 м/с. Одночасно ця РЛС контролює рух до 300 цілей.

Вартість станції оцінюється в 100 млн дол. США.

«ОЧІ» ППО РОСІЙСЬКОЇ АРМІЇ

Минулого місяця воїни спецпідрозділу ГУР також уразили рідкісну російську радіолокаційну станцію «Каста-2Е2». Вартість її залежно від комплектації стартує від 60 млн дол. США. Ця РЛС є «очима» ППО російської армії. У чому особливість «Касти»?

РЛС «Каста 2Е2» – мобільна станція радіолокації колового огляду. Вона призначена для контролю повітряного простору, визначення дальності, азимута, ешелону висоти польоту та трасових характеристик повітряних об'єктів: літаків, вертольотів, дистанційно пілотованих літальних апаратів та крилатих ракет, зокрема на малих і гранично малих висотах.

Станцію змонтовано на трьох автомобілях підвищеної прохідності КамАЗ-4310. Має виносне робоче місце оператора, яке встановлюється на відстані до 300 м від станції.

ВОГНЯНИЙ «КОКТЕЙЛЬ» ІЗ «ІМБІРЯ» ТА «МАЛЬВИ»

Військові ГУР МОУ вразили ще одну рідкісну ціль – РЛС 9С19 «Імбірь», що входить до складу ЗРК С-300В та призначена насамперед для виявлення балістичних ракет. На початку широкомасштабного вторгнення, за деякими джерелами, у росармії нараховувалося лише близько 20 зенітних ракетних комплексів С-300В, у складі яких – по одній РЛС 9С19 «Імбірь». Ця РЛС може виявляти цілі на дальності від 20 до 175 км.

У березні нашим воїнам вдалося знищити й російську САУ 2С43 «Мальва».

Колісні артсистеми «Мальва» почали виробляти у 2023 році через брак гусеничних САУ 2С19 «Мста-С». Випуск САУ «Мальва» – чергова спроба росіян створити аналог французької самохідної артустановки CAESAR. Але не склалося.

ВОЇНИ БЕЗПІЛОТНИХ СИСТЕМ ПРОТИ ВОГНЕМЕТНОЇ СИСТЕМИ ЗАЛПОВОГО ВОГНЮ

Урожайним видався березень і для воїнів полку безпілотних систем «Ахіллес». За допомогою ударних дронів вони знищили чотири російські самохідні зенітні ракетно-гарматні комплекси (ЗРГК) «Панцирь-С1».

«Панцирь-С1» призначений для захисту важливих об’єктів від повітряних атак. Його основне завдання – перехоплення крилатих ракет, БпЛА та літаків на ближніх дистанціях. Комплекс створили 1994 року. У 2012-му узяли на озброєння армії РФ модернізовану версію ЗРГК.

Орієнтовна вартість одного такого комплексу – близько 14 млн дол. США.

А оператори безпілотників підрозділу «Фенікс» на Харківщині знищили важку вогнеметну систему залпового вогню калібру 220 мм «Солнцепьок» та ще й арктичний дволанковий гусеничний всюдихід «Вітязь», які є унікальними зразками озброєння армії РФ.

Згодом ще один «Солнцепьок» знищили військовослужбовці 3 окремої штурмової бригади. Крім того, спалили й самохідну гаубицю «Мста-С».

Загалом у березні наші воїни перетворили на металобрухт щонайменше три важких вогнеметних системи ворога!

Нагадаємо, що ТОС-1А «Солнцепьок» використовує термобаричні боєприпаси, створюючи потужну вибухову хвилю і знищуючи все в радіусі ураження.

ВІД ВИПРОБУВАННЯ ДО ЗНИЩЕННЯ – ДВА РОКИ

У березні пілоти окремої бригади безпілотних авіаційних систем «Птахи Мадяра» знищили ще один рідкісний зразок озброєння та військової техніки ворога – інженерну систему дистанційного мінування «Зємлєдєліє».

ІСДМ «Зємлєдєліє» – нова система, її випробування були завершені у 2022 році. Окупанти використовують її з початку широкомасштабного вторгнення в Україну. 

Завдання системи – створення мінних полів на відстані від 5 до 15 км. «Зємлєдєліє» відстрілює 122 мм реактивні снаряди з касетами мін (машина має два блоки ракет по 25 напрямних). Як стверджують росіяни, така система здатна створювати мінні поля різної складності, зокрема й із проходами для власних військ.

Минулого місяця воїни Сил оборони України також зменшили вертолітний парк російської армії: знищили два ударних Ка-52 та два багатоцільових Мі-8 у Білгородській області РФ. Ворог створив замасковану стоянку для швидкого переміщення або для раптових атак на позиції Сил безпеки та оборони України. У результаті спецоперації ворожі гелікоптери було знищено ракетними ударами.

Богдан Булава
Перше фото: defence-ua.com

   
Новини з передової

Залишити відповідь