Що таке остеопороз?

Що таке остеопороз?

Остеопороз – це захворювання, яке послаблює наші кістки і робить їх тоншими та менш щільними, ніж вони повинні бути. Люди з остеопорозом набагато частіше зазнають переломів кісток. Остеопороз призводить до того, що кістки стають настільки крихкими, що падіння або навіть легкі навантаження (нахиляння або кашель) можуть спричинити перелом. Переважно переломи, пов’язані з остеопорозом, виникають у ділянці стегна, зап’ястя або хребта. Особливо важким наслідком є перелом шийки стегна, що призводить до інвалідності та високої смертності.

Остеопороз не має симптомів, як багато інших захворювань. Тому іноді його називають «мовчазною хворобою». Найбільш поширений симптом – раптовий перелом кістки (особливо після невеликого падіння або незначного випадку, який зазвичай не завдає шкоди).

Протягом перших декількох років після менопаузи жінки швидко втрачають кісткову масу (особливо, якщо менопауза настала до 45 природним чином або були видалені яєчники/матка), саме тому вони більш схильні до ризику розвитку остеопорозу, ніж чоловіки. Проте остеопороз може виникнути в чоловіків, молодих жінок та дітей.

Низка факторів, яка здатна підвищити ймовірність розвитку остеопорозу:

  • Вік. Чим старшими ви стаєте, тим вищий ризик розвитку остеопорозу.
  • Генетика. Якщо у когось з вашої сім’ї був остеопороз або ваші батьки ламали стегно, ви маєте підвищений ризик.
  • Розмір корпусу. Як правило, чоловіки та жінки з невеликою статурою мають підвищений ризик, адже з віком у них може бути менше кісткової маси.
  • Статеві гормони. Зниження рівня статевих гормонів призводить до послаблення кісток. Падіння рівня естрогену у жінок у період менопаузи є одним із факторів ризику розвитку остеопорозу. Лікування раку передміхурової залози, що знижує рівень тестостерону у чоловіків та лікування раку молочної залози, що знижує рівень естрогену у жінок, прискорює втрату кісткової маси.
  • Проблеми із щитоподібною залозою. Надто велика кількість гормонів щитоподібної залози може спричинити втрату кісткової маси. Це може статися, якщо щитоподібна залоза гіперактивна або якщо ви приймаєте занадто багато гормонів для лікування недостатньої активності щитоподібної залози.
  • Остеопороз також пов’язаний з гіперактивністю паращитоподібних та надниркових залоз.
  • Низьке споживання кальцію. Нестача кальцію відіграє неабияку роль у розвиткові остеопорозу. Низьке споживання кальцію сприяє зменшенню щільності кісток, ранній втраті кісткової маси та підвищеному ризику переломів.
  • Розлади харчової поведінки. Суворе обмеження прийому їжі та недостатня вага послаблюють кістки як у чоловіків, так і в жінок.
  • Тривале використання пероральних або ін’єкційних кортикостероїдних препаратів.
  • Целіакія, запальне захворювання кишківника, нирок, печінки, рак, ревматоїдний артрит.
  • Сидячий спосіб життя.
  • Надмірне вживання алкоголю та куріння.

Профілактика остеопорозу:

  • Підтримуйте адекватний рівень кальцію відповідно до віку (добова потреба: діти від 11 до 16 р. – 1000-1200 мг, дорослі до 55 р. – 800-1000 мг, старше 55 р. – 1200 мг, вагітним та годуючим груддю – 1500 мг).
  • Підтримуйте адекватний рівень вітаміну Д відповідно до віку (добова потреба: новонароджені та малюки до 1 р. – 400 міжнародних одиниць (МО), діти від 1 до 18 р. – 600-800 МО, від 18 до 50 р. – 600-800 МО, після 50 р. – 800-1000 МО, вагітним та годуючим груддю – 800-1200 МО).
  • Дотримуйтесь правильного харчування (додайте до раціону молочні продукти, овочі, рибу, насіння, горіхи, сухофрукти).
  • Фізична активність допоможе вам побудувати міцні кістки та уповільнити втрату кісткової маси. Окрім того, звичайні присідання вранці та протягом дня краще захистять колінні, а також стегнові суглоби.
  • Скринінг на остеопороз. Жінки віком 65+ р. мають більший ризик проблем із кістками, тому з цього віку рекомендують щорічні перевірки щільності кісткової тканини. Чоловікам віком від 50 до 70 р., які мають фактори ризику – бажано щороку проходити скринінг.

Якщо ви належите до групи ризику виникнення остеопорозу або підозрюєте його в себе, зверніться до свого сімейного лікаря. Факторами ризику остеопорозу займається ревматолог, план лікування допоможе скласти професійний ортопед-травматолог після лабораторних досліджень.

Новини Сокирянщини – Північно-Бессарабський край в Україні

Залишити відповідь