Всесвітній день ромської мови
Всесвітній день ромської мови (World Day of Romani Language) є свідченням багатого культурного спадку нашого світу, підкреслюючи значення ромської мови та її роль у культурній самобутності та спадщині ромського народу. Цей день є не лише святом, але й закликом до дій, спрямованих на збереження ромської мови.
Всесвітній день ромської мови започатковано 5 листопада 2008 року в Загребі, Хорватія. Саме під час презентації першого ромсько-хорватського та хорватсько-ромського словника ромським вченим і політиком Велько Кайтазі була підписана хартія, яка проголошувала 5 листопада Днем ромської мови в Республіці Хорватія. Ця подія, організована Кайтазі та Хорватською асоціацією освіти ромів “Калі Сара”, поклала початок руху, який отримає міжнародне визнання.
У 2009 році Всесвітній симпозіум зі стандартизації та кодифікації ромської мови ще більше закріпив цю дату як всесвітнє свято. Парламент Хорватії першим офіційно підтримав ініціативу у 2012 році, закликавши інші країни та міжнародні організації наслідувати цей приклад. У 2015 році ЮНЕСКО офіційно проголосила 5 листопада Всесвітнім днем ромської мови, визнаючи важливість мови для ромського народу та культурне розмаїття, яке вона представляє.1
Рада Європи офіційно визнала ромську мову як мову меншини 16 держав-членів відповідно до Європейської хартії регіональних мов або мов меншин. Це визнання має вирішальне значення для розвитку мови та гідності ромського народу. Генеральний секретар Ради Європи закликав держави-члени активізувати зусилля з визнання, захисту та просування ромської мови, підкреслюючи її роль у ромській ідентичності та як засобу спілкування для приблизно 10-12 мільйонів ромів у Європі.
Ромська мова налічує близько 33 000 слів і охоплює 17 діалектів. Хоча між цими діалектами існує взаємна зрозумілість, зусилля щодо стандартизації та модернізації тривають. Мова втілює багатство знань, історій та поглядів, які є невід’ємною частиною ромського способу життя.
ЮНЕСКО відіграє провідну роль у сприянні культурному діалогу та зближенню, а Всесвітній день ромської мови слугує платформою для подальшого розвитку та дослідження мови в державах-членах. Організація повторює слова покійного Тоні Моррісона про силу мови як охоронця від невідомого і як засобу для медитації.
Всесвітній день ромської мови – це нагадування про постійні зусилля, необхідні для забезпечення виживання і розвитку ромської мови. Відзначаючи цей день, ми нагадуємо про необхідність постійної адвокації, освіти та підтримки для збереження мовного розмаїття, яке збагачує наше глобальне суспільство.
Всесвітній день ромської мови є життєво важливою ініціативою, яка підкреслює важливість мовного розмаїття та культурної спадщини. Це день для роздумів про досягнутий прогрес і майбутній шлях у збереженні ромської мови як скарбу культурного значення і наріжного каменю ідентичності ромської громади.
Новини Сокирянщини – Північно-Бессарабський край в Україні