Битва за Україну. День вісімсот дев’яносто четвертий
05.08.2024 20:21
Укрінформ
Український гімнаст Ілля Ковтун здобув срібло Олімпійських ігор-2024. На аеродромі «Морозовск» у Ростовській області 3 серпня знищено винищувач-бомбардувальник Су-34
Ми зібрали для вас інформацію про вісімсот дев’яносто четвертий день Великої війни: чим жили Україна та українці 5 серпня 2024 року.
НАЙВАЖЛИВІШЕ
– Український гімнаст Ілля Ковтун здобув срібло Олімпійських ігор-2024 у вправах на паралельних брусах, Ярослава Магучіх стала третьою легкоатлеткою в історії незалежної України, яка виборола звання олімпійської чемпіонки. Сталось це 4 серпня на Іграх-2024 у Парижі – Суспільне.Спорт.
– Україна отримала 3,9 млрд доларів безповоротного гранту від США через Світовий банк. Ці кошти допоможуть у фінансуванні пріоритетних видатків бюджету як зарплати вчителів, медиків і рятувальників, соціальні допомоги – Денис Шмигаль, прем'єр-міністр.
ЦИТАТИ
Володимир Зеленський, президент України: «Ми зробили можливим те, що було нашою амбіцією, нашою оборонною потребою, а тепер F-16 – це справді реальність, реальність у нашому небі».
ВТРАТИ ВОРОГА
ВІЙНА
– Дані космічної розвідки свідчать – внаслідок вогневого ураження військового аеродрому держави-агресора Росії «Морозовск» у Ростовській області 3 серпня 2024 року знищено винищувач-бомбардувальник Су-34. Ще два російські літаки такого ж типу ймовірно пошкоджено уламками і повністю знищено ворожий склад авіаційного озброєння – ГУР Міноборони.
– Контррозвідка Служби безпеки України нейтралізувала масштабну агентурну мережу російської ФСБ, яка готувала ракетно-бомбові та дронові удари армії РФ по шести регіонах України – пресцентр СБУ.
– У тимчасово окупованому армією РФ Маріуполі сталася пожежа на військовій базі окупантів на території колишнього холодокомбінату. Підпал організували місцеві партизани. Офіційної інформації від окупантів наразі немає – міська рада українського Маріуполя.
– Кількість бойових зіткнень на фронті від початку доби 5 серпня зросла до 64, найгарячіше зараз на Покровському і Торецькому напрямках – Генштаб ЗСУ.
- Залишається напруженою ситуація на Покровському напрямку. У районах Калинового, Воздвиженки, Новоолександрівки, Іванівки, Желанного, Новоселівки Першої, Карлівки та Яснобродівки точаться запеклі бої. Ворог здійснив 21 спробу штурмувати українські позиції.
- На Торецькому напрямку противник за підтримки бомбардувальної авіації 15 разів атакував позиції українських військ. За сьогоднішній день противник скинув на Торецьк десять керованих авіаційних бомб.
- Ворог не полишає спроб прорвати оборону українських підрозділів на Сіверському напрямку поблизу Верхньокам’янського, Івано-Дар’ївки, Переїзного та Виїмки, де здійснив сім штурмових дій.
– В операційній зоні ОТУ «Харків» обстановка залишається складною та напруженою, у Вовчанську ворог здійснює перегрупування особового складу штурмових груп. У районі населеного пункту Глибоке проводить мінування лісосмуг. За минулу добу Сили оборони знищили 137 окупантів та 33 одиниці озброєння і військової техніки – пресслужба ОТУ «Харків».
– Російські війська збільшили використання FPV-дронів у Чернігівській та Сумській областях – Вадим Мисник, речник оперативно-тактичного угруповання «Сіверськ».
– На Харківський напрямок ворог перекидає свої підрозділи з Луганської області. Противник здійснює внутрішні ротації, залучає добровольчі підрозділи або навіть іноземних громадян, яких або примусом, або обманом змушує йти в бій. Спостерігається зростання кількості самогубств серед військовослужбовців РФ – Віталій Саранцев, речник ОТУ «Харків».
– Щодня на Покровському напрямку українські захисники ліквідують до 100 військових РФ. Впродовж червня бійці 59-ї окремої мотопіхотної бригади імені Якова Гандзюка ліквідували понад 2690 російських військових, а за липень – понад 2300 окупантів – Сергій Цехоцький, офіцер 59-а ОМБр.
– Ознак формування наступального угруповання росіян на Таврійському напрямку немає, противник продовжує штурмувати українські позиції малими піхотними групами. Втрат наших позицій немає, противник успіху не мав – Дмитро Лиховій, речник ОСУВ «Таврія».
– Біля тимчасово окупованого Криму росіяни закриють для судноплавства частину моря. Заборона пошириться на всі типи суден. Виняток зроблять для катерів, судів та кораблів МВС, Військово-морського флоту та Прикордонної служби ФСБ Росії – телеграм-канал Крымский ветер.
– За минулий тиждень на фронті відбулось 967 бойових зіткнень. Ворог продовжує зосереджувати основні зусилля на Торецькому, Краматорському, Покровському та Курахівському напрямках – Андрій Ковальов, речник Генштабу ЗСУ.
***
– У ніч на понеділок, 5 серпня, Сили протиповітряної оборони України знищили 24 російських ударних безпілотники типу Shahed в семи областях України – генерал-лейтенант Микола Олещук, командувач Повітряних сил.
– У Київській області внаслідок ворожої атаки падіння уламків безпілотників зафіксоване поза межами населених пунктів на відкритій місцевості – Руслан Кравченко, голова Київської ОДА.
– Внаслідок нічної атаки російських ударних безпілотників пошкоджені обʼєкти цивільної інфраструктури у двох районах Харківської області – ОВА.
***
– Через підрив на вибухонебезпечному пристрої у с. Нова Іванівка Лозівського району загинув 47–річний чоловік – Олег Синєгубов, начальник Харківської ОВА.
– Ворог ввечері та вночі атакував Нікопольщину. У Покровській громаді в результаті обстрілів постраждали двоє людей – Сергій Лисак, начальник Дніпропетровської ОВА.
НОВИНИ: УКРАЇНА
– Міністр юстиції Японії Рюдзі Коїдзумі прибув з візитом до Києва для обговорення можливостей подальшої співпраці у сферах судової реформи та протидії корупції – посольство Японії в Україні.
- Очільник Мін'юсту Японії разом із генеральним прокурором України Андрієм Костіним відвідав меморіал жертвам російської окупації в Бучі та координаційний центр підтримки потерпілих і свідків у Бучі, де опікуються жертвами та свідками війни. Коїдзумі також відвідав Центральний будинок культури в Ірпіні, який був серйозно пошкоджений російськими обстрілами в перші дні повномасштабної війни.
- Міністр юстиції Японії віддав шану загиблим захисникам України біля Стіни пам’яті на Михайлівській площі у Києві – посольство Японії в Україні.
- Міністри юстиції України Денис Малюська та Японії Рюджі Коїдзумі підписали меморандум про співробітництво у сфері права та правосуддя – Укрінформ. Міністр юстиції Японії Рюдзі Коїдзумі заявив, що його країна надаватиме Україні всебічну підтримку у боротьбі з корупцією та реалізації судової реформи.
– Агенція оборонних закупівель Міністерства оборони уклала контракти з 102 вітчизняними постачальниками або виробниками, 45% з яких – виробники БпЛА – Гліб Канєвський, керівник Департаменту політики закупівель Міноборони.
– Міністр соціальної політики Оксана Жолнович та генеральний директор компанії Lenovo Ukraine Тарас Джамалов підписали меморандум про співпрацю у цифровізації соціальної сфери – Мінсоцполітики.
Кабмін
- затвердив порядки видачі дозволів на використання отруйної хімічної речовини та особливо небезпечної хімічної речовини, яка виводиться з ринку. Таке рішення є продовженням проєвропейської реформи, в рамках якої Україна будує нову національну систему хімічної безпеки – Міндовкілля.
- передав Фонду державного майна України конфісковане у росіянина ТОВ «Мотордеталь-Конотоп» для подальшої приватизації, яке спеціалізується на виробництві та постачанні гільз циліндрів для двигунів внутрішнього згоряння. Співпрацює з відомими брендами – Scania, MAN, Iveco, Mercedes-Benz, Volvo, Renault тощо – Урядовий портал.
– Апеляційний суд залишив підозрюваного у вбивстві Фаріон під вартою без права внесення застави. Захисник наполягав на тому, щоб обрати підозрюваному запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту – Офіс генпрокурора.
– Міністерством оборони України наразі виявлено три підробки вебзастосунку «Резерв+». Сайти були виявлені на етапі створення, розсилка ще не почалася – Катерина Черногоренко, заступниця міністра оборони України з питань цифрових трансформацій.
– Близько 800 тисяч українських чоловіків, як вважається, пішли в «підпілля», щоб уникнути призову, змінивши фактичну адресу проживання і влаштувавшись на неофіційну роботу – Дмитро Наталуха, голова Комітету Верховної Ради з питань економічного розвитку.
– В Україні у липні зареєстровали три випадки FLiRT – нового субваріанта коронавірусу Omicron – МОЗ.
– Слідство у справі перших убивств на Майдані – Сергія Нігояна, Михайла Жизневського і Романа Сеника – ідентифікувало представників спецпідрозділів Міністерства внутрішніх справ, які стріляли з гвинтівки ФОРТ-500 – ДБР.
– Агентство з розшуку та управління активами (АРМА) отримало в управління земельні ділянки у Києві, якими через довірених осіб володіли підозрювані в державній зраді колишні народні депутати Віктор Медведчук та Тарас Козак – Олена Дума, очільниця АРМА.
***
– Станом на 5 серпня у 2024/2025 МР Україна експортувала 3 млн 675 тис. тонн зернових та зернобобових культур, що на 1 млн 098 тис. тонн або на 42% більше, ніж торік – Мінагрополітики.
– За період з січня по липень 2024 року українські порти обробили 59,9 млн тонн вантажів. Це значний ріст у порівнянні з аналогічним періодом 2023 року, коли обсяги становили лише 34,4 млн тонн – Адміністрація морських портів України. Експорт агропродукції склав 4,2 млн тонн до 46 країн світу.
– Упродовж січня-червня 2024 року «Нова пошта» доставила 222 млн посилок та вантажів – на 17% більше, ніж за перше півріччя 2023-го – пресреліз компанії. Група Nova сплатила 5,8 млрд грн податків та зборів у місцеві та державний бюджети – на 12% більше, ніж протягом аналогічного періоду торік.
– За два тижні парковий комплекс «Межигір'я» заробив для держбюджету 2,1 млн грн. За цей час його відвідало близько 10 000 людей – Руслан Стрілець, міністр захисту навколишнього середовища та природних ресурсів України.
СВІТ: ДОПОМОГА, САНКЦІЇ, ПОДІЇ
– Глава української дипломатії Дмитро Кулеба зустрівся президентом Малаві Лазарусом Чакверою у Лілонгве. Сторони також обговорювали потенціал для взаємовигідної співпраці в сільському господарстві, фармації, цифровізації та інших сферах. Україна допоможе Малаві вирішити питання продовольчої безпеки у рамках програми «Grain From Ukraine» – соцмережа Х Кулеби.
– Уряд Малі вирішив розірвати дипломатичні відносини з Україною через роль ГУР у знищенні найманців «Вагнера» – CNN із посиланням на звернення речника уряду Малі полковника Абдулає Майги. У заяві МЗС України зазначається, що українська сторона відкидає звинувачення Перехідного уряду Малі у нібито «підтримці Україною міжнародного тероризму» і залишає за собою право вжити всіх необхідних заходів політико-дипломатичного реагування у відповідь на недружні дії.
– Українські танкісти на військовому полігоні в Польщі навчаються користуватися і обслуговувати потужний основний бойовий танк Leopard 2A4 під керівництвом інструкторів з країн НАТО – Генштаб ЗСУ.
– Українська компанія Skyeton розширила свою діяльність на Словаччину, інвестувавши $3,5 мільйона у новий завод. Компанія отримала замовлення на понад 75 розвідувальних систем від ЗСУ – Defence Industry Europe.
– Російські спецслужби виявляють «значний» інтерес до операції «Інтерфлекс» у Британії, в межах якої відбувається підготовка українських військовослужбовців – Daily Mail.
– Державний секретар США Ентоні Блінкен під час зустрічі з міністрами закордонних справ країн «Групи сами» (G7) заявив, що іранська атака на Ізраїль може розпочатися вже у понеділок – Axios.
– Віцепрезидентка США Камала Гарріс лідирує за рейтингом у загальнонаціональному опитуванні, випереджаючи кандидата від республіканців Дональда Трампа на два відсоткових пункти, у ключових штатах – шанси рівні – CBS News/YouGov.
– У Молдові розпочалися багатонаціональні навчання «Вогняний щит – 2024», які триватимуть до 23 серпня. Участь у маневрах беруть також військові зі США й Румунії – Point.
Європейська рада
- не визнала переобрання президентом Венесуели Ніколаса Мадуро і закликала провести незалежну перевірку результатів виборів;
- запровадила обмежувальні заходи проти ще 28 осіб за їхню роль у внутрішніх репресіях та порушеннях прав людини у Білорусі – сайт Євроради.
– Група з 67 євродепутатів написали листа до президентки Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн, де поставили під питання членство Угорщини в Шенгенській зоні після рішення Будапешта про пом'якшення візового режиму для росіян і білорусів – Європейська правда.
– У Болгарії популістській партії «Є такий народ» не вдалось домовитись про формування уряду, тож на країну чекають нові парламентські вибори – сьомі за понад три роки – Nova.bg.
– Лауреат Нобелівської премії з фізики 1957 року китайсько-американський науковець Лі Цзундао помер у віці 97 років – The Washington Post.
***
– Армія оборони Ізраїлю повідомила про вбивство міністра економіки ХАМАСу в Газі Абдель аль-Зеріє, який працював над постачанням зброї і розкраданням гуманітарної допомоги – Times of Israel.
ВОРОГ
– У Росії правоохоронні органи переслідують мігрантів, щоб змусити їх іти на війну. Держдума Росії схвалила законопрєкт про позбавлення громадянства натуралізованих громадян у разі, якщо вони не стануть на військовий облік. Співавтором документа був спікер В’ячеслав Володін, що свідчить про схвалення законопроєкту Кремлем – Міноборони Великої Британії.
– Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну та блокування традиційних засобів трансляції російської пропаганди Кремль активізував зусилля щодо поширення пропаганди за кордоном за допомогою Telegram – розслідування «Новой газеты. Европа».
– Російський підрозділ австрійського Raiffeisen Bank International тимчасово призупинив відкриття нових брокерських рахунків у зв'язку з вимогою європейського регулятора скоротити присутність групи в Росії – росЗМІ.
– У Білорусі від 2020 року, коли відбулися масові протести під час президентських виборів, понад 50 тисяч громадян було затримано з політичних мотивів – Леонід Судаленко, представник білоруського правозахисного центру «Вясна». «Репресії не слабшають, і немає жодних ознак того, що вони зупиняться найближчим часом».
– У російському Волгограді цієї ночі сталася пожежа на електропідстанції, якій передував вибух. Після чого в місті частково зникло світло. Причини вибуху невідомі – росЗМІ.
Підготувала Жанна Телеганова, Київ
Новини з передової