У Чернівціобленерго прогнозують, що влітку вимкнень електроенергії побільшає. «Шпальта» дізнавалася, як вимкнення можуть вплинути на роботу лікарень та закладів освіти: чи обладнані установи генераторами, що джерела додаткового живлення забезпечують енергією першим та як загалом може змінитися ситуація з електропостачанням улітку.

Попри кінець навчально року в закладах середньої освіти, вони, як і інші освітні установи, продовжать роботу. Попередніми роками для них купували, розподіляли та передавали генератори. Для закладів, особливо дошкільної освіти, насамперед важлива робота кухні. На випадок відключень світла генератори передусім встановлюють саме там. 

Як запевняє заступник начальника з фінансово-економічних питань Управління освіти Денис Круглецький, наразі вимкнення світла не впливають на роботу закладів.

«Відключення бувають зранку та ввечері, після шостої години, коли заклади освіти вже не працюють. Енергетики це часто роблять свідомо, бо вимкнення в робочий час може перервати процес приготування їжі для дітей дошкільного віку», – каже пан Круглецький.

А також зазначає, що звернень щодо потреби в додаткових генераторах Управління освіти наразі не має. Якщо вони виникнуть, то шукатимуть, яким чином можна забезпечити заклади додатковими генераторами. Крім того, заклади освіти, за його словами, мають газові плити. На них вимкнення світла не впливає.

«Кожен заклад використовує генератори залежно від потреб. До прикладу, є 5 закладів дошкільної освіти, в яких використовують електричні котли для опалення. Вони споживають багато електроенергії. Тому для них використовують потужніше обладнання – на 30, 35 та 50 кВт. Такі генератори можуть забезпечити роботу котлів у разі потреби. Коли в опаленні немає потреби – їх використовують для роботи плит. В інших закладах, де опалення не електричне, тримають генератори меншої потужности», – розповідає Денис Круглецький.

Як вимкнення електроенергії впливає на роботу лікарень

Наталія Калмикова

Своєю чергою начальниця Управління охорони здоров’я Чернівецької міської ради Наталія Калмикова каже, що лікарням постійно потрібне електропостачання. Першочергово – реанімаціям та операційним.

«Заклади медичної сфери обладнані генераторами ще з часів COVID-19. Тоді працювали кисневі станції, яким потрібне було безперебійне живлення. Тож зараз ми маємо великі генератори в кожній лікарні», – коментує Наталія Калмикова.

Зокрема, за словами начальниці управління, два великі генератори має дитяча міська лікарня. Вони забезпечують хірургічний блок реанімації. Відповідне обладнання є й у Центральній міській лікарні.

«Тільки-но вимикається світло – вмикаються генератори. Крім того, наші заклади є важливою інфраструктурою. Зараз така ситуація, що світло повинні вимикати. Це відбувається не часто, поки ми справляємося. У лікарнях завжди повинні бути запаси пального для генераторів, так само як і водопостачання», – розповідає Наталія Калмикова.

Пані Наталія зазначає, що є також амбулаторні заклади (поліклініки — авт.), в котрих пацієнти не залишаються на ніч і не потребують термінових хірургічних втручань. Для амбулаторій достатньо, аби світлом були забезпечені кабінети.

«Це для того, щоб можна було працювати в електронній системі й заповнювати документацію, приймати людей та робити щеплення дітям. Окрім цього, є ще хірургічні кабінети. Всі поліклініки мають генератори, які меншої потужности. Але забезпечення ними енергії вистачає», – розповідає Калмикова.

Вона каже, що в стаціонарних закладах є великі генератори, які закривають усі потреби. Дитяча лікарня забезпечує новий корпус там, де хірургія та анестезіологія. Є також генератор, який забезпечує старий корпус.

«Нещодавнє відключення електроенергії довело, що лікарня може працювати в умовах відсутности світла. Наразі ми обладнали всі міські заклади. Генератор – це недешеве задоволення, бо для нього постійно потрібне пальне. Але зараз ми вимушені бути готовими працювати в таких умовах», – коментує начальниця Управління охорони здоров’я.

Пані Калмикова також розповіла, що кожна реанімація під’єднана до тієї апаратури обладнання, яка потребує безперебійного живлення. Вони мають окремий генератор, який забезпечує безперебійну подачу кисню та підключення реанімації.

«Ми випробували цю роботу ще під час COVID-19, коли було навантаження саме на штучну вентиляцію легень (ШВЛ). Зараз не так багато людей перебувають у реанімації. Є лише 1-2 пацієнти, які потребують саме ШВЛ. Наші генератори справляються добре. Якщо енергії немає 2-3 години – все працює нормально. Погано – якщо світло вимикається на довший час», – каже Наталія Калмикова.

Світло подають безперебійно, але потрібно бути готовим до відключень

У пресцентрі АТ «Чернівціобленерго» своєю чергою пояснюють, що наразі лікарні не знеструмлюють за графіком погодинних вимкнень. Ці об’єкти заживлені у повному обсязі. Той ліміт, який надають на область, використовують спочатку на об’єкти життєзабезпечення, лікарні, пекарні, інші стратегічні об’єкти. Потім те, що залишається, розподіляють між усіма споживачами области.

«Водночас лікарні й інші важливі об’єкти теж є в переліку черг, і їх можуть відключати за погодинними графіками, якщо ситуація погіршиться і збільшиться дефіцит. Тому заклади надання медичної допомоги повинні мати резервні джерела живлення. На область зараз діють невеликі обмеження споживання, а коли активне сонце, відключень взагалі не здійснюють. Проте треба розуміти, що ситуація в енергосистемі часто може змінюватися», – коментує пресцентр АТ «Чернівціобленерго».


Як ситуація зміниться влітку

Водночас в АТ «Чернівціобленерго» прогнозують, що влітку вимкнення почастішають. Бо споживання збільшиться, а генерації електроенергії поки ні. Об’єкти енергетичної інфраструктури зруйновані, і їх не можна відновити найближчим часом.

«Ушкодження настільки значні, що відновити їх швидко не вдасться. Ремонти тривають, але повернути все до попереднього стану поки що не вийде», – ділиться пресцентр.

На початку березня не було необхідности вводити графіки обмежень. Далі почалися обстріли — було п’ять масованих комбінованих атак, які зруйнували об’єкти генерації. Через це в енергосистемі виник суттєвий дефіцит. Тож навіть зараз, у міжсезоння, за невеликого споживання електроенергії її все одно не вистачає для всіх потреб споживачів.

«Влітку відключень побільшає, а зима може бути складною. Ми зараз готуємося до неї. Нині триває велика ремонтна кампанія, яка традиційно відбувається щороку влітку. При тому, що споживання влітку збільшиться, а можливости генерації обмежені», – кажуть у пресцентрі.

І зазначають, що зараз вони дотримуються графіка. Ситуація поки стабільна, немає значних гойдалок. Якщо електропостачання відсутнє не за графіком, то ці відключення пов’язані не з графіком, а з іншими причинами: наприклад, це можуть бути аварійні ситуації в мережах. Окрім того, є планова робота, яку ми плануємо на тиждень заздалегідь. Усю інформацію про вимкнення — планові та аварійні — розміщують на сайті Чернівціобленерго.

«Планові роботи виконуємо щодня, навіть у вихідні. Бувають і аварійні відключення. Наприклад, упала гілка чи дерево на дроти, сталася пожежа чи внаслідок ДТП електроопору збили. Є різні ситуації, через які можуть бути незаплановані вимкнення», – кажуть у пресцентрі АТ «Чернівціобленерго».

Західна Україна

Інформує: Shpalta.media

Залишити відповідь