Новини
Дослідження: музика здатна впливати на продуктивність людини

18.04.2024

Згідно із законом Йеркса — Додсона, працездатність людини пов’язана з її когнітивним збудженням. А підтримувати збудження на потрібному рівні дозволяє правильно підібрана музика. Тому музика здатна впливати на продуктивність людини в роботі.

Музика може по-різному впливати організм людини. Наприклад, під впливом електронних композицій змінюється стан свідомості, а класика може пом’якшити хронічний біль. Це вчені довели під час попередніх досліджень.

Науковці вивчали, як від музики залежать когнітивне збудження
Тепер науковці з Нью-Йоркського університету (США) вивчили, як від музики залежать когнітивне збудження (інтенсивність емоцій) та продуктивність людини. Вони спиралися на психологічний закон Йеркса — Додсона, за яким помірний рівень когнітивного збудження призводить до оптимальної працездатності, надмірно високий — до тривоги, а недостатній — нудьги. Результати наукової роботи опублікував журнал IEEE Journal of Engineering in Medicine and Biology.

Автори статті провели експеримент, учасники якого виконували розумові завдання під музику. Під час першого сеансу учасники дослідження обирали для фону композицію, яку вважали заспокійливою, а під час другого – збудливою.

Більш продуктивними піддослідні були під динамічну музику
У межах експерименту кожна людина виконувала 704 завдання. Оскільки кожен сеанс включав 16 блоків завдань з 22 “випробувань”. Учасникам дослідження необхідно було натискати цільову чи нецільову кнопку на клавіатурі, не відволікаючись від процесу та уникаючи непотрібних рухів. Після кожних восьми блоків завдань у середині сеансу пропонувалося відпочити протягом 20 секунд, а між сеансами — дві хвилини.

Дослідники фіксували такі поведінкові характеристики, як швидкість реакції учасника та послідовність правильних та неправильних відповідей. З фізіологічних параметрів для роботи були важливими електрокардіограма, особливості дихання, температура поверхні шкіри, вираз обличчя та інші відомості, що дозволяють оцінити стан людини. Наприклад, електричну активність шкіри вважають кількісним показником збудження.

Матеріал, який дослідникам вдалося зібрати, відповідав закону Йєркса – Додсона. Виконуючи завдання під більш “захоплюючу” динамічну музику, яка посилює збудження, учасники були більш продуктивні, ніж під час роботи під заспокійливі мелодії.

Дослідники зазначили, що на результати могли вплинути такі фактори, як суть когнітивного завдання та тип музики, що використовується. З іншого боку, значення мають індивідуальні особливості учасників. Наприклад, базовий рівень збудження у кожного свій, а значить музичні композиції, які допоможуть досягти потрібного стану, необхідно підбирати індивідуально, щоб посилити продуктивність людини.

” ”

–>

Джерело

   

Залишити відповідь