Всесвітній день захисту прав споживачів

15 березня кожного року відзначається Всесвітній день захисту прав споживачів.  Це права, які належать усім людям, коли вони купують будь-який товар чи замовляють послугу для прямого користування чи володіння, а не для перепродажу чи виробництва.

На жаль, чи не кожен з нас має негативний досвід, коли придбана річ дуже швидко виходить з ладу, а послуга не відповідає очікуванням. Як діяти в такому разі й куди звернутися, відомо не кожному.

Виробники чи постачальники товарів чи послуг мають юридичні та моральні зобов’язання перед покупцями, а стежити за їх дотриманням — обов’язок державних органів та організацій, спеціально створених для захисту прав споживачів.

В давнину споживання у сенсі придбання у власність різноманітних товарів часто сприймалося досить негативно. Від філософа Платона до середньовічних мислителів прагнення людей до володіння речами  засуджувалося як гріх, що розбещує душі та відволікає від Бога.

Сам термін «consumption», що означає «споживання» та походить від латинського «consumerre»з’явився в Європі в XII столітті — спершу у французькій мові, згодом в англійській та в інших європейських мовах. Це слово означало використання в їжу чи для інших потреб продуктів, свічок, дров та інших ресурсів, необхідних для життя.

Споживання підлягало обов’язковій державній регуляції, і правителі більшості європейських країн та їх заморських колоній до XVIII століття видавали багато законів, які обмежували право громадян на «розкіш». В різні часи під це поняття потрапляли різні товари, заборонені чи обмежені для всіх чи для певних верств населення. Так, у Венеції в 1512 році сенатом було заборонено дарувати на весілля дзеркала й скрині, а кількість ложок та вилок  обмежувалася до шести предметів.  В Німеччині за носіння бавовняної шийної хустки на жінок накладали штраф або ув’язнювали.

15 березня Міжнародною організацією споживачів та її членами в усіх країнах проводяться інформаційні кампанії в засобах масової інформації, конференції, акції в соціальних мережах, публікуються результати опитувань та тестувань. Часто висуваються новітні ідеї щодо того, як краще захищати права споживачів.

Цього дня в Україні відділення Держпродспоживслужби та Центри надання адміністративних послуг у містах консультують всіх охочих про права споживачів та проводять безкоштовні просвітницькі лекції.

Щоб не залишитися осторонь Міжнародного дня захисту прав споживачів, всім нам варто ознайомитися з цими правами, а для цього доведеться прочитати відповідні нормативні документи. Ці знання стосуються не тільки покупок у звичайних магазинах чи на ринках, але й онлайн-покупок, що мають свої особливості, а також отримання споживчих кредитів.

Корисно буде поділитися своїм досвідом споживача в соціальних мережах. Цінними будуть як чесні відгуки про якість товарів чи послуг, так і розповіді про проблемні ситуації та способи їх вирішення. Така інформація часто допомагає іншим людям не повторювати прикрі помилки та навчає бути усвідомленими споживачами.

На жаль, в Україні  якість товарів та послуг часто буває невідповідною європейським стандартам, а споживач все ще не є ключовим елементом, на якого з повагою орієнтується виробництво.

Юридичні знання людей про свої права теж знаходяться на низькому рівні, тому їм важко відстояти свої інтереси в разі зловживань з боку виробників чи продавців. Тож завдяки Міжнародному дню захисту прав споживачів українці мають можливість отримувати більше інформації та робити більш усвідомлений вибір. Можна сподіватися, що це сприятиме підвищенню добробуту людей.

Захист прав споживачів важливий також і для протилежної сторони — виробників. Ті компанії, які поважають своїх клієнтів, зазвичай мають кращу репутацію. Це підвищує їхню прибутковість та здатність до конкуренції, а в довгостроковій перспективі гарантує економічне зростання. Таким чином, права споживачів сприяють розвитку економіки й стимулюють технічні інновації, необхідні для підтримання високої якості товарів та справедливих цін.

Міжнародний день захисту прав споживачів також привертає увагу до такої проблеми сучасного світу, як надмірне споживання, коли речі купуються лише заради престижу або демонстрації свого фінансового добробуту. Дізнаючись більше про споживання як про явище, можна краще зрозуміти, як воно впливає на навколишній світ. Відповідно, люди починають змінювати свої рішення щодо купівлі тих чи інших речей.

Цей день дає привід всім споживачам вимагати до себе поваги, а також виступати проти зловживань та несправедливості в соціальному плані, які підривають права споживачів.

Новини Сокирянщини – Північно-Бессарабський край в Україні

Залишити відповідь