Вітамін Е: його значення для нашого організму?

Вітамін Е – це один із найсильніших антиоксидантів. Він інгібує окислення жирів, присутніх як у клітинних мембранах, та й у крові. Внаслідок цього він знижує рівень поганого холестерину ЛПНЩ та запобігає утворенню атеросклеротичних бляшок.

Ця сполука також пригнічує агрегацію тромбоцитів, знижуючи при цьому ризик утворення тромбів. З цієї причини вітамін Е відіграє неабияке значення у профілактиці серцево-судинних захворювань.

Він знищує вільні радикали, що ушкоджують ДНК клітини організму та водночас знижує ймовірність розвитку раку. Завдяки своїм антиоксидантним властивостям, вітамін Е затримує старіння шкіри, покращує її зовнішній вигляд, а також позитивно впливає на роботу очей. Окрім того, даний вітамін підтримує функцію м’язів та впливає на фертильність.

Вітамін Е захищає еритроцити від передчасного розпаду та бере участь у транспортуванні кисню до м’язових клітин, підвищуючи працездатність м’язів.

Діабетикам слід подбати про його належний рівень, оскільки він підвищує чутливість клітин до інсуліну, а людям, які страждають на хвороби Паркінсона та Альцгеймера, адже він уповільнює процеси старіння головного мозку. Ця важлива сполука бере участь у формуванні сперматозоїдів у чоловіків, тому його дефіцит може спричинити безпліддя.

Не менш важливим для майбутніх мам залишається наявність у раціоні вітаміну Е. Цей вітамін разом із фолієвою кислотою запобігає дефектам нервової трубки плоду та забезпечує його правильний розвиток.

Джерела вітаміну Е: рослинні олії – соняшникова, рапсова, кукурудзяна, волоські горіхи, арахіс, мигдаль, гарбузове насіння, цілісні зерна, ківі, помідори, броколі, шпинат, авокадо, петрушка, оливки.

Для дорослих добова середня доза становить 200 мг.

Симптоми дефіциту вітаміну Е:

втома;

погіршення концентрації;

анемія;

м’язова дисфункція;

підвищена сприйнятливість до інфекцій;

погіршення зору;

безпліддя.

Дефіцит вітаміну Е у людей зі збалансованим харчуванням трапляється дуже рідко. Люди з глютеновою хворобою і муковісцидозом, курці та жінки, які приймають протизаплідні засоби, найбільш схильні до ризику дефіциту вітаміну Е.

Високі дози вітаміну Е можуть збільшити ризик кровотечі (особливо в дорослих), які приймають антикоагулянти. Іноді в дорослих, які приймають надто високі дози, розвиваються м’язова слабкість, стомлюваність, нудота та діарея.

Також варто знати, що надмірне надходження цього вітаміну несприятливе для організму (особливо для вагітних).

Новини Сокирянщини – Північно-Бессарабський край в Україні

Залишити відповідь