Курага: її корисні властивості
Всі ми знаємо, як важливо включати до свого раціону якомога більше фруктів та овочів, зокрема і сушених. Сухофрукти – це поживне доповнення до вашого раціону, якщо вживати їх у помірних кількостях. Вони сповнені корисних поживних речовин, їх зручно брати із собою, а також це хороший перекус при відключенні світла. Існує безліч різних видів сухофруктів, найбільш поширені – родзинки, фініки, чорнослив, інжир та курага.
Курага є фаворитом серед сухофруктів. Крім низького вмісту калорій, абрикоси – це чудове джерело антиоксидантів, зокрема бета-каротину, вітамінів А, Е та С. Трохи детальніше про користь кураги, нижче:
Переваги кураги для нашого здоров’я:
Поліпшує здоров’я очей. 100 г порції кураги містить приблизно 1280 МО вітаміну А та 1,53 мг вітаміну Е. Ці поживні речовини необхідні підтримки здоров’я очей. Вітамін А допомагає краще бачити вночі, а вітамін Е – захистити очі від пошкодження вільними радикалами.
Захищає клітини. Курага містить особливий тип антиоксидантів, що називаються флавоноїдами, зокрема хлорогенові кислоти, катехіни та кверцетин. Вони є важливим компонентом у нейтралізації вільних радикалів, що здатні призвести до окислювального стресу, пов’язаного з ожирінням та хронічними захворюваннями.
Може підтримувати імунну систему. Оскільки курага багата на вітамін А, вона здатна допомогти в підтримці імунної системи.
Поліпшує здоров’я серця. Ще одна перевага полягає в тому, що курага може бути корисною для здоров’я серця за рахунок флавоноїдів. Вміст калію теж відіграє неабияку роль, оскільки дієта з низьким вмістом калію пов’язана із серцево-судинними захворюваннями.
Покращує травлення. В 100 г кураги міститься приблизно 2,6 г клітковини. Під час досліджень науковці дійшли висновку, що харчові волокна можуть змінювати мікробіоту кишківника, а також регуляцію метаболізму.
Знижує ризик діабету. Флавоноїди, про які вже йшла мова також здатні захистити від діабету. Одне дослідження показало, що флавоноїди покращують патогенез діабету та пов’язаних з ним ускладнень, регулюючи метаболізм глюкози, активність печінкових ферментів та ліпідний профіль.
Поліпшує мінеральну щільність кісткової тканини. Ще однією ключовою поживною речовиною, що міститься в абрикосах, є бор, який може добре впливати на формування кісток. Низьке споживання бору знижує рівень кальцію та вітаміну D, що здатне вплинути на мінеральну щільність кісткової тканини.
Підтримує здоров’я шкіри. Курага – це добре джерело бета-каротину, який організм автоматично перетворює на вітамін А (ретинол). Відомо, що ретинол або ретиноїди зменшують зморшки, що сприяє хорошому здоров’ю та зовнішньому вигляду шкіри.
Здатна зменшити кров’яний тиск. Оскільки курага містить калій, вона здатна зменшити рівень артеріального тиску.
Допомагає боротися з анемією. У 100 г кураги міститься 1 мг вітаміну С і навіть 2,66 мг заліза. Комбінація цих 2 поживних речовин сприяє кращому засвоєнню заліза, необхідного для запобігання анемії.
Новини Сокирянщини – Північно-Бессарабський край в Україні