Інсульт
Інсульт – це гостре порушення мозкового кровообігу, внаслідок якого виникає пошкодження частини головного мозку. Він виникає, коли кровоносна судина в мозку розривається і кровоточить або коли відбувається блокування кровопостачання мозку. Розрив або закупорення перешкоджає надходженню крові та кисню до тканин головного мозку. Без кисню клітини та тканини мозку пошкоджуються та починають помирати протягом декількох хвилин.
Симптоми
раптова слабкість або оніміння однієї половини тіла, включаючи обличчя, руку та ногу;
раптове порушення мовлення чи розуміння мови;
раптове однобічне порушення зору або його втрата;
раптове запаморочення, що часто супроводжує нудота, блювота, втрата рівноваги, падіння.
раптовий і сильний головний біль.
Симптоми можна перевірити по акроніму FAST:
FACE – Чи може людина усміхнутись? Обличчя симетричне чи скошене з одного боку?
ARM – Чи може людина підняти руки і тримати їх?
SPEECH – Чи може людина чітко розмовляти і розуміє, що ви їй кажете?
TIME – Якщо бачите будь-яку з цих ознак, не гайте часу – терміново викликайте швидку допомогу!
Розрізняють основні типи інсульту:
Транзиторна ішемічна атака (мікроінсульт) пов’язана з тромбом, який зазвичай реверсується сам собою. Симптоми аналогічні як і в інсульту. Однак вони, як правило, мають тимчасовий характер і зникають через декілька хвилин або годин, коли закупорення проходить і відновлюється кровотік. Транзиторна ішемічна атака – це попередження про те, що може статися інсульт. Тому краще не ігнорувати її! За даними CDC, більш ніж у третини людей, які перенесли транзиторну ішемічну атаку і не отримують лікування, протягом року може трапитись інсульт.
Ішемічний_інсульт включає закупорення артерії тромбом або бляшкою. Симптоми та ускладнення ішемічного інсульту можуть тривати довше, ніж при транзиторній ішемічній атаці або можуть стати незмінними. За даними CDC, 87% інсультів – ішемічні.
Геморагічний_інсульт спричиняється розривом або протіканням кровоносної судини, що проникає в мозок. За даними експертів з кардіологічної асоціації, приблизно 13% інсультів – геморагічні.
Профілактика
Контролюйте рівень кров’яного тиску. Це одна з найважливіших речей, які ви можете зробити, щоб знизити ризик інсульту.
Знизьте кількість холестерину та насичених жирів у вашому раціоні. Вживання меншої кількості холестерину та жирів (особливо насичених жирів та трансжирів) може зменшити накопичення холестерину в артеріях.
Відмовтесь від вживання тютюну. Куріння підвищує ризик інсульту в курців та некурців, які піддаються пасивному курінню.
Якщо у вас діабет, то дієта, фізичні вправи допоможуть вам підтримувати рівень цукру у крові в межах норми.
Підтримуйте оптимальний рівень ваги та дотримуйтесь дієти, багатої фруктами та овочами. Дієта, що містить 5 або більше порцій фруктів або овочів на день, може знизити ризик інсульту.
Регулярно тренуйтесь. Вправи здатні знизити кров’яний тиск, підвищити рівень хорошого холестерину та покращити загальний стан кровоносних судин та серця.
Вживайте алкоголь у помірних кількостях. Зловживання алкоголем збільшує ризик високого кров’яного тиску, ішемічних та геморагічних інсультів.
Якщо у вас є синдром обструктивного апное сну, то пролікуйте його.
Проходьте регулярні огляди в лікаря. Поговоріть зі своїм лікарем про те, як часто потрібно проходити обстеження на кров’яний тиск, рівень холестерину та будь-які захворювання, які у вас можуть бути.
Новини Сокирянщини – Північно-Бессарабський край в Україні