Міжнародний день млинця
Міжнародний день млинця, або Масляний вівторок – особливий день, який відзначають в багатьох країнах світу. Особливо популярним він є у Великобританії, Канаді, США, Австралії, Ірландії, Франції, Іспанії, Італії та Бразилії. Кожна країна має свої особливі традиції святкування цього дня, але всіх об’єднує головне кулінарне дійство — приготування млинців на пательні та смакування ними. Випадає це свято завжди на вівторок, в залежності від року — в лютому або в березні. Цей вівторок передує початку 40-денного Великоднього посту. Святкування Масляного вівторка припадає рівно за 47 днів до Великодньої неділі.
Великдень 2024 року у католиків припадає на 31 березня, отже Міжнародний день млинця і Масляний вівторок відзначається 13 лютого.
Млинці люблять всі — одне лише нагадування про їхній смак та аромат викликає апетит. Це втілення смачної, звичної домашньої їжі. Млинці популярні в усьому світі під різними назвами, вони бувають різного розміру, з різними соусами та смаками. Але незалежно від того, як їх називають, за своєю суттю – це плаский коржик з рідкого тіста, приготований на гарячій пательні.
Млинець має дуже давню історію. Це була найперша страва, яку люди навчилися готувати із злакових рослин. Ще в часи неоліту, без печей і пателень, наші далекі пращури випікали на розпеченому камінні щось схоже на млинці. На це вказують дослідження кам’яних жорен віком 30 тисяч років, які використовувалися для виготовлення борошна.
Деякі дослідники вважають батьківщиною млинців у їх сучасному розумінні Давній Єгипет. Коржики з прісного тіста, аналог млинців, там випікали 5 тисяч років тому. Фрески з зображенням цього процесу археологи знаходили у гробницях фараонів.
Давні греки та римляни готували млинці на оливковій олії з пшеничного борошна, яєць, молока та вина. Оскільки цукру як продукту ще не існувало, для підсолодження додавали мед, а для пікантності — перець. Млинцями торгували в якості вуличної їжі, а давньогрецькі поети навіть присвячували їм свої вірші.
Кожна країна в цей день має свої особливі традиції. Наприклад, в Данії крім пригощання солодкою випічкою існував цікавий звичай, коли діжку били дерев’яними палицями. В давнину таким чином з діжки виганяли кішку, і це символізувало вигнання злих духів. Зараз кішок ніхто не чіпає, а діжку замінили картонні коробки з ласощами.
В Литві люди одягають костюми, схожі на гелловінські, розважаються й веселяться протягом всього дня. В День млинця литовці за традицією мають поїсти 12 разів.
Жителі Канади додають до панкейків несподівані сюрпризи – наприклад, запікають всередині монетку, ґудзик чи кільце. Кожен з цих предметів має своє значення і провіщує тому, кому дістанеться такий сюрприз, певні зміни в житті.
В Англії крім поїдання млинців та веселих змагань в цей день існує ще й традиція матчів з народного футболу, які збирають величезну кількість учасників.
В Україні святом млинців зазвичай є Масляна, яка не збігається в часі з Масляним вівторком. Але нічого не заважає всім охочим відсвяткувати ще й Міжнародний день млинця. Тим більше, що для цього не треба багато часу та зусиль – достатньо набору простих продуктів, пательні та бажання, і невдовзі гірка запашних, рум’яних, сонячних млинців на тарілці порадує всю родину.
Новини Сокирянщини – Північно-Бессарабський край в Україні