Розлади харчової поведінки

Розлади харчової поведінки (РХП) – це низка психологічних станів, які спричиняють розвиток нездорових харчових звичок. Усе починається з одержимості їжею, масою тіла або формою тіла. Якщо не лікувати важкі випадки РХП, то вони можуть спричинити серйозні наслідки для здоров’я або навіть призвести до смерті.

Фактично, РХП – це одні із найбільш смертоносних психічних захворювань (поступаються лише передозуванню опіоїдів). До найбільш поширених РХП належать анорексія, булімія та компульсивне переїдання.

Симптоми змінюються залежно від типу РХП:

Анорексія. Цей тип РХП є небезпечний для нашого життя. Ознаки: нездорова низька маса тіла, сильний страх набрати вагу, нереалістичне уявлення про вагу та форму. Під час даного типу РХП людина різко обмежує калорії або відмовляється від певних видів продуктів, займається надмірним фізичним навантаженням, використовує проносні/дієтичні засоби після їди. Зусилля зі зниження ваги можуть викликати серйозні проблеми зі здоров’ям навіть у тих, хто продовжує їсти протягом дня або чия вага не дуже низька.
Булімія – це серйозний, іноді небезпечний для життя РХП. Булімія включає епізоди переїдання, за якими зазвичай йдуть епізоди очищення, іноді – різке обмеження їжі протягом певного періоду часу. Це часто призводить до сильнішого бажання перекусити, а потім очиститися (блювота, надмірні фізичні навантаження, прийом проносних засобів тощо).
Компульсивне переїдання передбачає вживання їжі протягом короткого проміжку часу. При переїданні здається, що немає контролю за їжею, проте за ним не слідує очищення. Під час переїдання люди можуть з’їсти їжу швидше або більше, ніж планувалося. Після цього люди часто відчувають сильне почуття провини, огиди чи сорому через боязнь набрати вагу.
Уникаючий/обмежувальний розлад прийому їжі включає вкрай обмежене вживання або відмову від вживання певних продуктів. Режим харчування часто відповідає мінімальним щоденним потребам у харчуванні. Це призводить до проблем з ростом, розвитком та функціонуванням у повсякденному житті. Люди можуть не цікавитися їжею, уникають продуктів з певним кольором, консистенцією, запахом чи смаком або турбуються про те, що може статися під час їжі. Наприклад, вони бояться задухи або блювоти тощо. Діагностується в будь-якому віці, але найчастіше зустрічається у дітей молодшого віку.

Точна причина РХП невідома. Проте, найчастіше імовірними причинами є:
Генетика. Деякі люди можуть мати гени, що підвищують ризик розвитку РХП.
Біологічні фактори (зміни у хім. речовинах мозку).

Профілактика

Дорослі:
Оберіть здорову дієту, багату на цілісні зерна, фрукти та овочі. Обмежте вживання солі, цукру, алкоголю, насичених жирів та трансжирів. Якщо вам потрібно схуднути, поговоріть зі своїм
лікарем або дієтологом щодо складання плану, що відповідає вашим потребам.
Не користуйтесь харчовими добавками, проносними та рослинними продуктами для схуднення.
Регулярна фізична активність. Щотижня приділяйте щонайменше 150 хв. аеробним навантаженням (швидка ходьба).

Діти:
Уникайте дієти поруч із дитиною. Спільні прийоми їжі дають вам можливість розповісти дитині про негативні наслідки дієти.
Заохочуйте та зміцнюйте образ здорового тіла у вашої дитини (незалежно від її форми та розмірів). Поговоріть з дитиною про самооцінку та запевніть її, що форми тіла можуть бути різними. Не критикуйте своє тіло у присутності дитини.

Якщо у вас є проблеми з харчовою поведінкою, які завдають вам дискомфорту чи впливають на ваше життя, або якщо ви вважаєте, що у вас РХП, зверніться за медичною допомогою.

Новини Сокирянщини – Північно-Бессарабський край в Україні

Залишити відповідь