Що таке МЕЛАТОНІН?
Мелатонін – це природний гормон, який виробляється шишкоподібною залозою головного мозку. Він відіграє роль в управлінні циклом сон-неспання та циркадним ритмом.
Повний вплив мелатоніну на людину не зовсім зрозумілий, проте більшість досліджень показують, що він допомагає синхронізувати циркадні ритми у різних частинах нашого організму. Циркадні ритми — це фізичні, психічні та поведінкові зміни, які наслідують 24-годинний цикл. Найважливіший і найвідоміший із цих циркадних ритмів — це цикл сну-неспання. Ці природні процеси реагують насамперед світло та темряву.
Шишкоподібна залоза виділяє найвищі рівні мелатоніну вночі та мінімальну кількість протягом дня. Чим довша ніч, тим довше шишкоподібна залоза виділяє мелатонін. Через це мелатонін часто називають “гормоном сну”.
Оскільки шишкоподібна залоза отримує інформацію про щоденний цикл світла та темряви (день-ніч) від сітківки наших очей, а потім відповідним чином вивільняє мелатонін, у сліпих людей зазвичай спостерігаються нерегулярно синхронізовані цикли мелатоніну, що призводить до порушень циркадного ритму.
Мелатонін також взаємодіє із біологічно жіночими гормонами. Деякі дослідження показують, що він допомагає регулювати менструальний цикл.
Мелатонін шишкоподібної залози також може захищати від нейродегенерації (прогресуючої втрати функції нейронів). Нейродегенерація виникає при таких станах, як хвороба Альцгеймера та Паркінсона.
Окрім того, природний мелатонін може мати антивікові властивості.
Рівні мелатоніну у шишкоподібній залозі сильно відрізняються у залежності від віку та статі.
У новонароджених власний мелатонін не виробляють власний мелатонін. До народження вони отримують мелатонін із плаценти, після народження – з грудним молоком. Цикл мелатоніну у віці від 2 до 3 міс.
Рівень мелатоніну продовжує збільшуватися у міру дорослішання дитини, досягаючи пікового рівня безпосередньо перед статевим дозріванням. З настанням статевої зрілості спостерігається стійке зниження рівня мелатоніну, доки він не вирівнюється у пізньому підлітковому віці.
Рівень мелатоніну залишається стабільним приблизно до 40 р., потім знижується у міру старіння. У людей старших 90 р. рівень мелатоніну становить менше ніж 20% від рівня молодої людини.
Різні фактори викликають зниження вироблення мелатоніну з віком, у т.ч. кальцифікацію шишкоподібної залози, проблеми з розпізнаванням світла через захворювання очей (катаракта).
Новини Сокирянщини – Північно-Бессарабський край в Україні