A
A
A

Вони впроваджують сучасні технології, підвищують економічний ефект господарської діяльності

У лісовому господарстві України останнім часом відбулися кардинальні реформи. Зокрема, на базі державних лісів Чернівецької, Хмельницької та Тернопільської областей був утворений Подільський лісовий офіс, який структурно увійшов до складу Державного підприємства «Ліси України». Створення єдиного господарюючого об’єкта – випробуваний та популярний досвід у європейській практиці. Очолив Подільський офіс начальник Чернівецького обласного управління лісового та мисливського господарства, депутат обласної ради Василь Гончар.

Подільський лісовий офіс, до якого влилися й п’ять лісових підприємств Буковини – Берегометське лісомисливське господарство, Путильське лісове господарство, Сокирянське лісове господарство, Чернівецьке лісове господарство та Заставнівське держспецлісництво АПК, створили на площі понад 584 тисячі гектарів. І, як зазначив керівник об’єднання лісових господарств Василь Гончар, першочергові завдання Подільського офісу – впровадження сучасних технологій у веденні лісового господарства, вирощування високопродуктивних лісових насаджень, збільшення економічного результату від господарської діяльності, розвиток сучасної рекреації з елементами зеленого туризму, підвищення популізму професії лісівника серед молоді і, звісно ж, наближення Перемоги України.

Система моніторингу дозволяє своєчасно реагувати на зміни в стані лісів та забезпечити їх відновлення та охорону

Як реалізуються плани лісівників, про це у дайджесті новин із діяльності колективів Подільського лісового офісу.

Моніторинг лісів триває

Лісівники Буковини нині проводять моніторинг лісів. Це, до відома, система регулярного спостереження, оцінки й прогнозу динаміки кількісного і якісного стану насаджень. Виділяють два рівні моніторингу: I (екстенсивний) та II (інтенсивний). Зокрема, польові роботи з моніторингу лісів І рівня уже здійснили у філії «Сокирянське лісове господарство» ДП «Ліси України».

Відбувається цей процес наступним чином. Фахівці встановлюють відповідні ділянки для проведення щорічних обліків. На кожній з них виділяють підділянки, на яких відбирають по 6 дерев, за якими спостерігають відповідно до спеціальних методичних рекомендацій. Вони узгоджені з методикою міжнародної спільної програми моніторингу впливу забруднення повітря на ліси Європейської Економічної Комісії Організації Об’єднаних Націй (ICP Forests). Таким чином, спільна програма дозволяє порівнювати результати моніторингу лісів у різних країнах та визначати загальний стан лісів у міжнародному контексті.

Під час обліку оцінюються десятки біологічних, лісотаксаційних, лісобіологічних, фітопатологічних та ботанічних показників. Такі як діаметр і висота дерев, протяжність крони, середній вік хвої, ступінь дефоліації (нестача листової маси дерева), дехромації (відносна кількість листя чи хвої, колір яких відхиляється від нормального забарвлення). Також визначаються пошкодження облікових дерев. Для кожної підділянки визначають загальне покриття надґрунтового покриву: трав’яниста рослинність, мохи, напівчагарники. Ці показники найважливіші для якнайшвидшого визначення погіршення фізіологічного стану насаджень.

Моніторинг лісів – це не лише технічний процес, це практична реалізація наших зобов’язань перед природою та майбутніми поколіннями. Система моніторингу дозволяє своєчасно реагувати на зміни в стані лісів та забезпечити їх відновлення та охорону. Важливо, що проведення моніторингу забезпечення виконання міжнародних зобов’язань України з охорони довкілля та природних ресурсів.

Нові інструменти стимулювання попиту

В умовах профіцитного ринку ДП «Ліси України» запроваджує нові інструменти стимулювання попиту. Цього тижня держпідприємство вперше запропонувало клієнтам сервіс з митного оформлення (замитнення) та завантаження експортної продукції, зокрема, дров промислового використання.

Саме ситуація з реалізацією цього виду дров наразі є найбільш складною. З виставленого на торги четвертого кварталу обсягу (Поліський лісовий офіс ДП «Ліси України») було викуплено лише близько 10%.

Новий сервіс дозволив ДП залучити покупців-нерезидентів. У результаті успішно реалізовані 3 тисячі кубометрів дров, стартова ціна в процесі аукціону навіть зросла.

Активізація співпраці з європейськими клієнтами забезпечує виконання запланованого рівня надходжень до державного та місцевих бюджетів, збільшує приплив валюти в країну. Нова послуга також сприяє більшій прозорості експортних операцій із дровами промислового використання.

Експортні поставки не впливають на забезпечення ресурсом українських підприємств. Ресурсу більше ніж достатньо, затверджені ліміти на дрова промислового використання переробниками не вибираються.

Захистити ліси від пожеж

Створено майже 840 км нових мінералізованих смуг і проведено догляд за існуючими на площі 2915 км.

У лісогосподарських філіях Буковини, Хмельниччини та Тернопільщини продовжують створювати мінералізовані смуги, щоб захистити ліси від пожеж. Попри те, що літо вже позаду, природні екосистеми досі вразливі до вогню. Пожежонебезпечний період восени триває до настання стійкої вологої погоди або утворення снігового покриву. Та й восени більшість займань виникають через легковажність громадян, котрі не зважають на чисельні застереження лісівників та рятувальників і продовжують випалювання сміття, опалого листя, сухостою, та жнивних залишків. Вітряна погода сприяє швидкому поширенню вогню, який нерідко перекидається на ліс.

На Буковині у гірській місцевості створено 73 км нових мінералізованих смуг, ще на 266 км проведено догляди.

Мінералізована смуга – це протипожежний бар’єр, проведений шляхом очищення ділянки території, що межує з лісовим масивом, від горючих матеріалів. Як правило, прокладається смуга механізованим способом. При цьому мінеральний шар ґрунту оголюється, а трава, хвоя, листя та інші матеріали, що здатні горіти, в процесі цього присипаються землею.

Підготовка до осінньої лісокультурної кампанії

Лісівники Буковини, Хмельниччини та Тернопільщини готуються до осінньої лісокультурної кампанії. Вона стартує тоді, коли у рослин закінчується вегетаційний період. Зазвичай це кінець вересня – початок жовтня.

Цієї осені в Подільському лісовому офісі ДП «Ліси України» планують висадити 1 мільйон 673 тисячі дерев. Проведуть лісовідновлення на площі 319 га, висадять 18 га нових лісів.

На Буковині лісовідновлення заплановано провести на площі 144 га, нові ліси висадити на площі 9 га. Висадка лісів проходить у рамках програми Президента «Зелена країна».

Для успішної реалізації лісокультурної кампанії філії повністю забезпечені садивним матеріалом, який виростили у лісових розсадниках та селекційно-насіннєвих комплексах. Зараз у філіях Подільського лісового офісу тривають роботи з підготовки ґрунту до садіння дерев.

Крім того, лісівники філій Подільського офісу заготовили 185 кілограмів насіння. Серед них сосна звичайна, сосна кримська, ялина європейська, модрина та інші породи. Також зібрано 5 кг насіння черешні і 1 кг берези. Однак основний насіннєвий сезон ще попереду. Восени основний акцент робитимуть на заготівлі жолудя. У планах – запасти майже 50 т.

Купувати дрова буде зручніше

Працівники лісництв отримають службові мобільні телефони з функцією платіжних терміналів. Безготівкову оплату вже цього року розпочнуть приймати навіть у лісі. Це значно спростить та скоротить процес оформлення.

Крім іншого, на службові телефони встановлять мобільний додаток Єдиної державної системи обліку деревини. Заготовлена деревина не лише одразу реєструватиметься в ЕОД, але й також буде здійснюватися фотофіксація партій деревини, завантажених на автомобіль.

Незабаром розпочнеться опалювальний сезон. Як завжди, почнеться ажіотажний попит на дрова. Тому Подільський лісовий офіс рекомендує завчасно подбати про купівлю паливної деревини на зиму. Купити дрова можна офлайн у будь-якій філії або лісництві або онлайн через офіційний інтернет-магазин «ДроваЄ».

Ціна на дрова, порівняно з минулим роком, не збільшилася. До речі, рентабельність на цей товар контролюється ОВА, тому зростання вартості не буде.

Підготовлено за сприяння пресслужби Подільського лісового офісу ДП «Ліси України»

   
Новини Чернівецької області

Залишити відповідь