ГАРБУЗ: його корисні властивості
Гарбуз – це плодово-насіннєвий король осені. Він славиться багатим вмістом каротину, вітамінів C, B1, B2, B5, B6, E, PP та рідкісних T і К. Також гарбуз складається з жирів, білків, вуглеводів, целюлози, пектинових речовин та мінералів (зокрема важливих для організму калій, кальцій, ферум, магній). Як і всі баштанні культури, гарбуз містить велику кількість натрію, фосфору, сірки, тіаміну, рибофлавіну та пектину.
Корисні властивості гарбуза:
Щоденне споживання різноманітних гарбузових страв допоможе налагодити обмін речовин, зміцнити імунну систему та звільнити організм від шлаків.
Жінки: вітамін E підтримує молодий стан організму і надає шкірі пружності та еластичності.
Чоловіки: альфа-ліпоєва, лінолева, фолієва кислота і поліненасичені жири зміцнюють чоловіче здоров’я. Насіння гарбузу містить цинк, що потрібний нормалізації функцій передміхурової залози.
Вітамін Т регулює метаболізм, а вітамін K допомагає в нормалізації процесів згортання крові.
Багатство мінералів запобігає розвитку серцево-судинних захворювань, регулює серцевий ритм і кров’яний тиск.
Гарбузові страви корисні при патологіях печінки, наявності каменів у нирках та дисбактеріозі кишківника. М’якоть гарбуза надає гарну сечогінну, жовчогінну, послаблювальну дію.
Регулярне споживання гарбузових страв відновлює сили, регулює нервову систему, покращує сон.
Каротин – корисний для очей та хороший засіб для загоєння ран, опіків та виразок.
Однак попри корисні властивості, слід обмежити вживання гарбузу, якщо у вас:
-низька кислотність;
-порушення кислотно-лужного балансу;
-виразка шлунка або дванадцятипалої кишки;
-важка форма цукрового діабету.
Любителям гарбузового насіння на замітку! Якщо з’їсти занадто багато насіння, то можна спровокувати загострення виразкової хвороби шлунка. Якщо насіння гризти, а не чистити руками, то може пошкодитися емаль на зубах. Якщо у вас немає протипоказань, їжте гарбузові страви щодня та насолоджуйтесь осінньою порою!
Новини Сокирянщини – Північно-Бессарабський край в Україні