A
A
A
За І півріччя чернівецькі лісівники заготовили 56,4 тис. куб. м деревини
Після реорганізації й укрупнення (приєднано ДП «Сторожинецький лісгосп» та Глибоцький і Герцаївський держспецлісгоспи АПК) територія лісових масивів держпідприємства «Чернівецький лісгосп» значно збільшилася і зараз займає площу 70428 га. До складу лісгоспу входять 26 структурних підрозділів – 20 лісництв, два лісопункти, два деревообробні цехи, нижній склад та дитячий оздоровчий табір «Вербиченька». На підприємстві трудиться 630 працівників, середня зарплата яких становить 13671 гривня.
За перше півріччя працівники лісгоспу заготовили 56,4 тисячі кубометрів деревини. Реалізовано у круглому вигляді 38,4 тисячі кубометрів, переробили на виробництвах – 19,2 тисячі. Загальна вартість реалізованої продукції становить 102969 тисяч гривень. Сплачено податків – 44495 тисяч.
Середньооблікова чисельність працівників ДП «Чернівецький лісгосп» становить 630 осіб, розмір середньомісячної зарплати – 13671 грн.
Після реорганізації Чернівецький лісгосп, який очолює Василь Хащовий, одержав «друге дихання» й активно розвивається. Днями відбулася виїзна колегія Чернівецького обласного управління лісового та мисливського господарства, яку провели на базі цього підприємства. Його учасники на власні очі пересвідчилися, що колектив Чернівецького досягає прогресу в усіх напрямках, дбає про працівників, стимулює їх працю високою зарплатнею.
Туристична привабливість
Без перебільшення, тисячі автомобілів щодня проїжджають пожвавленою міжнародною автотрасою до українсько-румунського кордону і назад. Ще більше людей у «грибний» сезон блукають лісами Валя-Кузьминського лісництва, що розкинулося на площі 4278,9 га обабіч дороги на Порубне. Саме для цієї категорії людей, а ще для численних любителів відпочити на природі й облаштовують рекреаційні зони працівники лісгоспу. Останнім часом це не прості альтанки, а чималі території з альтанками, мангалами, дитячими куточками, спортивними майданчиками, автостоянками.
Ось такий рекреаційний пункт покращеного планування і обладнали працівники лісництва під керівництвом лісничого Іллі Постевки на узбіччі міжнародної автотраси, що веде до українсько-румунського кордону. Місце відпочинку назвали «Тарашани» на честь однойменного населеного пункту, що знаходиться неподалік. Майже на півгектарній площі майстри обладнали п’ять відпочинкових місць з металевими мангалами, три гойдалки, дитячу гірку, дерев’яний майданчик… Тобто, одночасно там можуть відпочивати п’ять компаній з дітьми, проводити спортивні змагання. Вдячні також будуть водії фур, які тижнями простоють у чергах, аби перетнути кордон.
Як зазначив начальник Чернівецького держлісгоспу Василь Хащовий, за останні роки працівники колективу обладнали понад два десятки рекреаційних зон. Нинішнього року до відкриття міжнародного пункту пропуску в Красноїльську планують обладнати аналогічний рекреаційний пункт на узліссі лісового масиву неподалік села Іжівці. Він стане візитівкою нашого зеленого краю.
Більше уваги виробництву
Глибоцький лісопункт був заснований відразу після війни на території 2 гектари. З часом там побудували два лісопереробні цехи, сушильні та пропарочні камери, склад готової продукції тощо. Трудиться там майже півсотня кваліфікованих працівників. Керівництво держлісгоспу чітко дотримується настанови обласного управління лісового та мисливського господарства про збільшення відсотка обробленої деревини для реалізації. Отож придбало для виробництва високоефективні верстати та агрегати, які виробляють продукцію, що може вільно конкурувати на ринку.
Переробляють там винятково низькосортну деревину, виробляючи обрізні та необрізні пиломатеріали, пиляні заготовки. Чимало буковинців знають, що саме в цьому цеху виготовляли найкращий буковий паркет.
За перше півріччя виробничники лісопункту переробили 3215 кубометрів деревини, виготовили 1726 кубометрів готової продукції. Щомісяця винятково через торги реалізують готової продукції з буку на суму 2,5-3 мільйони гривень.
За словами начальника Глибоцького лісопункту Валерія Постевки, доходи від їхньої діяльності дозволили виділити певні кошти на реконструкцію першого цеху, нині акумулюються кошти для ремонту другого. Крім того, там не забувають про технічне переоснащення.
Сумлінна праця дорого вартує. Нині середня заробітна плата трудівників цеху становить 14,5 тисячі гривень. Резерви для її підвищення є, оскільки росте попит на продукцію. Пилені заготовки у глибочан охоче закуповує Івано-Франківський «Техноліс ЛТД», буковинське підприємство «Скіф» та інші.
На початку повномасштабної війни реалізація дещо знизилася, та останнім часом торги пожвавішали, тому лісівники отримали гарну перспективу нарощувати виробництво пиленої продукції.
Новосілля воєнного стану
Тереблечанське лісництво займає незначні території (3708 га) й увійшло до складу ДП «Чернівецьке лісове господарство» під час реорганізації. Лише трохи більше половини становлять експлуатаційні ліси, решта захисні (677 га), рекреаційно-оздоровчі (830,6 га), природоохоронного, наукового, історико-культурного призначення (12 га). Незважаючи на це, за перше півріччя працівники лісництва заготовили 2131 кубометр лісопродукції, на площі 46 гектарів провели догляд за молодим лісом.
Значною проблемою була відсутність власного адміністративного приміщення, його орендували у сторонньої організації. Приєднання до Чернівецького держлісгоспу виправило багаторічний недолік. Лісівники знайшли приміщення, зробили в ньому капітальний ремонт, де обладнали просторі кабінети, зал для нарад, побутові приміщення тощо. За словами лісничого Тереблечанського лісництва Миколи Загарюка, працюючи окремо, підприємство не змогло б знайти кошти для придбання власної контори. По-друге, приєднання до Чернівецького держлісгоспу дозволило підвищити середню заробітну плату в колективі лісівників.
Зубри прижилися на Буковині
В державних лісгоспах, діяльність яких координує Чернівецьке обласне управління лісового та мисливського господарства, в числі пріоритетних затвердили напрямок примноження тваринного світу у дикому середовищі краю. Зокрема, у Славецькому лісництві ДП «Берегометське лісомисливське господарство» обладнали поки що 30-гектарний вольєр для напіввільного утримання оленів. Нині там мешкають дванадцять тварин – одинадцять самиць та один самець. Тварини були придбані в Прибалтиці. У лісництві планують приплід випускати в дику природу. Загалом же нині на території Берегометського лісомисливського господарства налічується 205 оленів, й їх популяція з кожним роком зростає.
У 2016 році на території Банилівського лісництва ДП «Чернівецький лісгосп» створили вольєр «Зубровиця» площею 80,3 гектара для утримання маточного поголів’я зубра з наступним випуском молодняка у дику природу. Нині там у напіввільному утриманні мешкають 17 голів червонокнижних зубрів – 10 дорослих і семеро молодих. Нинішнього року самки народили двоє телят, торік – трьох. Зараз вони харчуються травою, а для зими тамтешні єгері заготували 20 тонн сіна та майже 7 тонн зерна. Цього цілком достатньо для ситої зимівлі.
Найближчим часом працівники вольєра планують випустити у дику природу три зубри. Вони приєднаються до тих 33 співродичів, які нині мешкають у лісових масивах держлісфонду краю.
* * *
За словами начальника обласного управління лісового та мисливського господарства Василя Гончара, виїзну колегію на базі Чернівецького державного лісгоспу було вирішено провести не випадково. Незважаючи на складні умови режиму воєнного часу, колектив розвивається, зберігає чисельність, підвищує зарплатню, будує, нарощує виробництво, успішно проводить лісовідтворення. Присутні на об’їзді представники решти лісгоспів ЧОУЛМГ одержали чіткі орієнтири для складання планів своєї діяльності.
Анатолій ІСАК
Новини Чернівецької області