Міжнародний день дружби
Важливе місце в системі загальнолюдських моральних цінностей займають особисті відносини між людьми, однією з форм яких є дружба. Щирі дружні стосунки завжди засновані на особистій приязні, симпатії та взаємній повазі, а також на спільних поглядах щодо важливих питань. Неможливо уявити життя без друзів – без підтримки у важку хвилину, розділеної радості, розуміння та приємного спілкування. Але дружба важлива не тільки для окремих людей – в глобальному вимірі вона може об’єднувати цілі спільноти та нації і цим самим сприяти порозумінню між ними. Визнаючи це, Генеральна асамблея ООН встановила свято – Міжнародний день дружби, який відзначається щороку 30 липня.
Філософи почали описувати й аналізувати дружбу ще з античних часів. Арістотель виділяв три її типи – дружбу заради вигоди, дружбу для взаємного задоволення та дружбу, засновану на спільних цінностях. Остання вважалася найрідкіснішою й найціннішою. В рамках цієї структури, на думку Арістотеля, існувало ще кілька підвидів дружніх стосунків – гостинність, дружба між близькими людьми, між соратниками та політичними союзниками.
Гостинності, яка передбачала повагу та шану між господарем і гостем, в Древній Греції надавалося виключне значення, а покровителем цієї чесноти був сам Зевс. Досить показовим є факт, що в часи Арістотеля існувало поняття дружби між членами родини – приміром, між батьками та дітьми. Це дає привід замислитися про родинні стосунки в давні часи та порівняти їх з теперішніми. Що стосується дружби між політиками, то її сенс полягав у взаємній користі, зокрема, в здобутті народної підтримки.
Уявлення про дружбу в різних філософів дещо різнилися – наприклад, Сократ вважав, що друзів мають об’єднувати виключно пошуки істини й мудрості, а Платон стверджував, що люди з різних соціальних прошарків ніколи не зможуть бути друзями. При цьому у всіх давніх мислителів ідея дружби була прямо пов’язана зі світом чоловіків – вони вважали, що тільки представники сильної статі володіють шляхетними рисами характеру, а отже, можуть створювати дружні зв’язки.
Римський філософ Ціцерон у своєму трактаті «Лелій, або про дружбу» вважає дружбу в людських взаєминах надзвичайно важливою, а головними її умовами називає чесність та доблесть. У справжніх друзів мають співпадати погляди, думки, риси характеру та політичні вподобання.
Порівнюючи нових і старих друзів, Ціцерон віддає перевагу старим, порівнюючи їх з витриманим, а тому цінним вином. Разом з тим, філософ ставить обов’язки громадянина вище особистої приязні і стверджує, що неприпустимо вчиняти безчесні дії навіть заради збереження дружби.
Взагалі в римській системі цінностей дружба набула політико-правового значення, адже з’явився такий вид цих відносин, як дружба на період виборів. Про моральні якості чи безкорисливість в такому разі не йшлося – домінував лише взаємний політичний інтерес.
В сприйнятті дружби за часів Середньовіччя важливу роль почала відігравати релігія. З одного боку, ставлення до ближнього передбачало дружбу та любов, але водночас дуже близькі дружні стосунки вважалися небезпечними, бо сильна прив’язаність до людини не повинна була перевершувати любов до Христа.
В епоху Відродження дружбу перестали вважати чимось гріховним, а трактати античних філософів, як і антична культура, стали предметом вивчення й захоплення. Це був час, коли приятелям писали теплі листи, виражаючи в них щирі емоції з приводу дружніх почуттів. Особливо помітною гуманістична ідея дружби була в творах Петрарки, а вчений Еразм Роттердамський прославився фразою «Amicorum communia omnia» – «У друзів все спільне», яка перекликалася з ідеями Ціцерона.
Часи Просвітництва принесли нові зміни в уявлення про дружбу. В релігійному плані вважалося, що безкорислива любов до ближнього є виявом любові до Бога. Багато мислителів, як і раніше, вважали дружбу щирим почуттям, проте з’явилися й відкриті скептики. Наприклад, письменник Франсуа де Ларошфуко писав, що дружба – не що інше, як торгівля, в якій завжди переважають особисті інтереси та вигоди.
Індустріалізація та урбанізація, як нові й часто небезпечні умови життя, змусили людей заново оцінити значення друзів, на яких можна покластися. Водночас в літературі XIX століття тема дружби була дуже популярною: як щодо її цінності, так і кордонів цього почуття.
XX століття зруйнувало один з таких кордонів – соціальну приналежність, а дружба між багатими та бідними, аристократами й простолюдинами стала звичайним явищем. Приязнь між людьми різних націй набула ще однієї форми – на основі політичних ідеологій, накриклад, антирасизму.
Так звана віртуальна дружба, якої раніше ніколи не існувало, стала ознакою XXI століття – завдяки мобільному зв’язку та соціальним мережам можна навіть без особистих зустрічей спілкуватися й розвивати дружні стосунки. Звісно, такий вид дружби є досить суперечливим, і поки що не зовсім зрозуміло, зблизили технології людей в плані дружби чи навпаки – віддалили.
В сучасному світі на найвищому міжнародному рівні дружбу визнано дієвим інструментом для стійкого розвитку. У 2011 році, висловивши переконання, що дружба між окремими людьми, культурами, народами й країнами може надихати мирні зусилля та сприяти взаєморозумінню в світі, Генасамблея ООН проголосила 30 липня Міжнародним днем дружби.
Це свято призначене для того, щоб проводити його разом з приємними й близькими людьми. Тому варто запросити на зустріч найближчих друзів – на пікнік, в кав’ярню чи просто додому. А оскільки цей день – святковий, доречно підготувати приятелям невеликі символічні подарунки, які будуть нагадувати про цю зустріч та дружбу загалом.
Можна поділитися інформацією про Міжнародний день дружби в соціальних мережах, а також викласти фото з цікавими подіями та сюжетами, пов’язаними з дружнім спілкуванням. Це може бути одним із способів виразити вдячність своїм друзям та показати, наскільки дружба з ними є цінною. Дещо забутий, але такий романтичний і зворушливий спосіб висловити свою симпатію – відправити найкращим друзям паперові вітальні листівки, особливо, якщо зараз вони знаходиться далеко.
Міжнародний день дружби – чудовий привід започаткувати нову традицію у власній дружній компанії. Наприклад, кожного року 30 липня збиратися в певний час у певному місці, або щоразу організовувати спільну мандрівку.
Якщо ж відчувається нестача дружнього спілкування, слід присвятити цей день пошуку нових друзів. Як правило, найлегше знайти їх, займаючись якоюсь корисною справою разом з іншими людьми, наприклад, різними видами волонтерства.
Цей день змушує нас задуматися про таке звичне й буденне поняття, як дружба. Згадуючи всіх друзів, які були в нашому житті, ми не можемо відкинути той факт, що кожні з цих стосунків у чомусь нас змінювали та чогось навчали. Іноді дружба стає справжнім життєвим уроком, який засвоюється назавжди.
Попри те, що Міжнародний день дружби засновано такою серйозною організацією, як ООН, це позитивне й неформальне свято, яке спонукає до приємного та веселого дозвілля. Не секрет, що в сучасному світі люди мають дедалі менше часу на реальне спілкування, тож ця подія є однією з тих, які сприяють збереженню й розвитку дружніх стосунків.
Цього дня в нас часто виникає бажання знайти старих друзів – шкільних чи з університету, зв’язок з якими через різні причини давно втрачено. Якщо ж вдасться не просто знайти людину, а й відновити щиру дружбу, це може стати справжнім подарунком.
Ще в Міжнародний день дружби доречно проаналізувати такі стосунки, які можна назвати дружніми лише формально. На жаль, не завжди дружба може тривати все життя, й ніхто не застрахований від нечесності та неповаги з боку деяких приятелів. Якщо дружба з певною людиною останнім часом не приносить радості та задоволення, її краще припинити.
Новини Сокирянщини – Північно-Бессарабський край в Україні