Всесвітній день велосипеда
Важко уявити сучасний світ без велосипедів – ми бачимо їх на асфальтованих вулицях великих міст і ґрунтових дорогах маленьких сіл, на бездоріжжі і олімпійських стадіонах. Досвід їзди на велосипеді мають майже всі і зазвичай з цим транспортним засобом пов’язані яскраві дитячі спогади, адже саме в дитинстві більшість з нас навчилися на ньому кататися. Велосипед є настільки універсальним, доступним та екологічно чистим людським помічником, що йому присвятили спеціальне свято – Всесвітній день велосипеда, який відзначається щорічно 3 червня. Встановлено цю подію у 2018 році рішенням Генасамблеї ООН.
В 1970-х роках в країнах Європи та США почався так званий «велосипедний бум» – люди повною мірою усвідомили зручність та ефективність велосипеда як виду транспорту. До того ж двоколісні машини стали водночас легшими й міцнішими, а також набули аеродинамічних властивостей. З’явився навіть гірський велосипед, який позбавив власників необхідності обирати для поїздок лише рівні асфальтовані дороги.
В 2015 році викладач соціології коледжу Монтгомері в штаті Меріленд Лешек Сібільський, етнічний поляк та в минулому велогонщик молодіжної польської збірної, написав пост у блозі Світового банку під назвою «Велоспорт – справа кожного». Наступного року з’явився ще один пост Сібільського – «Чому немає Всесвітнього дня велосипеда?», а також соціолог виступив з пропозицією встановлення цього свята на колоквіумі «Вчені за велоспорт», який проходив у Тайвані. Ця ідея перетворилася на масовий рух за підтримки програми Світового банку «Стійка мобільність для всіх». Досить швидко це призвело до проголошення Організацією Об’єднаних Націй свята, присвяченого ролі двоколісних машин в сучасному світі – Всесвітнього дня велосипеда.
Ця подія покликана сприяти створенню національних стратегій та програм розвитку велосипедної інфраструктури, а також підвищенню безпеки дорожнього руху в усіх країнах – членах ООН. Також Всесвітній день велосипеда пропагує передовий досвід і засоби для популяризації цього транспорту серед усіх членів суспільства. Це дуже актуально для нашої країни, де на сьогодні створено ще дуже мало велодоріжок та пунктів прокату велосипедів.
Під час пандемії та пов’язаного з нею локдауну велосипед для багатьох став незамінним видом транспорту – індивідуальним, дешевим та безпечним. Прикладом важливості велосипедів є й служба доставки у містах, яка останнім часом перетворилася на важливу галузь завдяки своїй мобільності та швидкому реагуванню.
Неможливо переоцінити позитивний вплив велосипеда на здоров’я, адже це вид аеробної активності, яка тренує серце, кровоносні судини й легені. Велосипедні прогулянки допомагають збільшити м’язову силу та гнучкість, знімають стрес, тривогу й депресію, покращують рухливість суглобів, поставу та координацію рухів, а також слугують профілактикою зайвої ваги. До того ж велосипед – абсолютно екологічний транспортний засіб, що не забруднює довкілля та не потребує пального.
Тому Всесвітній день велосипеда можна вважати важливою й приємною подією, яка робить наш світ трохи чистішим, здоровішим та щасливішим.
Новини Сокирянщини – Північно-Бессарабський край в Україні