Постановкою опери «Тоска» відкрито нову сторінку в Чернівецькій філармонії
Фото автора

A
A
A

На сцені обласної філармонії відбулася прем’єра опери «Тоска»

У Чернівецькій обласній філармонії імені Д.Гнатюка відбулася прем’єра опери Джакомо Пуччіні за однойменною драмою Віктор’єна Сарду «Тоска». Власне, вона готова була ще у лютому, однак у переддень показу занедужав виконавець однієї із головних ролей – соліст Хмельницької обласної філармонії Степан Дробіт (партія Скарпіа), відтак розпочалася російсько-українська війна. Головного диригента й одного із ініціаторів проекту Йосипа Созанського призвали в ЗСУ, тому замінити його запросили вихідця із окупованого Криму Ділявера Османа, котрий тимчасово мешкає у Києві.

Степан Дробіт – єдиний виконавець в опері, котрого запросили зі сторони. Головну ж роль Флорії Тоски успішно виконала солістка камерного хору «Чернівці» Богдана Зайцева-Чобан, партію Маріо Каварадоссі співав її колега Володимир Фісюк. Загалом у постановці задіяли чотири найбільші колективи обласної філармонії – симфонічний оркестр, Камерний хор «Чернівці», хоровий колектив Буковинського ансамблю пісні й танцю та його балетна група. Крім того, були залучені талановиті діти із художніх шкіл обласного центру. Загалом у дійстві взяли участь понад 100 виконавців. Артисти співали свої партії італійською, а з обох боків сцени на екранах з’являвся синхронний переклад українською.

Коротко про сюжет опери. Республіканець Анджелотті втікає з в’язниці й знаходить прихисток в церкві Сант-Андреа делла Валле. В церкві пише картину Марії Магдалини художник Маріо Каварадоссі. Він співає арію «Recondia armonia», порівнюючи вигляд своєї коханої Флорії Тоски, з рисами святої. Та ревнивій красуні здається, що на портреті Маріо зобразив її суперницю. Каварадоссі заспокоює її, і вони домовляються зустрітися ввечері у нього, після того, як Тоска виступить у Палаці Фарнезе.

Шеф поліції Скарпіа теж закоханий у Флорію. Він безпідставно арештовує Каварадоссі, ніби той причетний до переховування Анджелотті. Тож відправляє художника в камеру тортур. Потім допитує Тоску. Почувши з камери крики катованого Каварадоссі, у відчаї вона видає притулок Анджелотті.

І тут приходить звістка про перемогу Наполеона під Маренго. Каварадоссі не приховує радості. Скарпіа віддає наказ стратити суперника наступного ж ранку. Заради порятунку коханого Тоска погоджується принести себе в жертву. Скарпіа переконує її, що має створити видимість приготувань до страти Каварадоссі. Він виписує перепустку для Тоски і художника, щоб вони могли втекти з Риму. Коли Скарпіа повертається до неї, щоб обійняти, Тоска завдає йому удару кинджалом. Переконавшись, що залицяльник мертвий, вона спішно залишає палац, несучи з собою перепустку.

Каварадоссі на світанку виводять на тюремний дах в’язниці Сант-Анджело, де він має бути страчений. З’являється Флорія. Вона розповідає про вбивство Скарпіа, показує коханому перепустку і повідомляє, що страта буде удаваною. Та солдати стріляють справжніми набоями, вбивши Каварадоссі. Тоска розуміє, що Скарпіа обдурив її. В горі жінка завдає собі смерть.

Художній керівник Руслана Косар, яка нині виконує обов’язки директора філармонії, розповіла, що давно мріяла вивести установу на інший якісний рівень. Опробували артистів спочатку на кантаті «Карміна Бурана», а відтак приступили до репетицій «Тоски».

– Жанр опери складний, – зізнається Руслана Косар, – та ми знали можливості наших виконавців. Та й артисти були готові стати на вищий щабель виконавської майстерності. Йосип Созанський з кожним виконавцем розучував його партію. Допомагала йому в цьому керівниця Камерного хору Надія Селезньова. А режисуру вибудувала аспірантка Київської консерваторії Тетяна Воронова.

Прем’єра опери «Тоска» зібрала аншлаг. Шанувальники класичного мистецтва щирими оплесками дякували співакам за їхню працю і талант. Серед них був народний артист України Павло Дворський, який відзначив: «Як добре, опера прийшла і в наші Чернівці. Бо нині всі ми живемо музикою і надією на перемогу».

Анатолій ІСАК

   
Новини Чернівецької області

Залишити відповідь