A
A
A
Якої буде екологічна ситуація у Чернівецькій області та Україні загалом
Тема екології зараз друга за пошуками після російсько-української війни. Пабліки та соціальні мережі повняться відповідними новинами. Екперти-екологи охоче коментують ситуацію.
– Як на мене, то за останні кілька років екологічна ситуація в країні і так не йшла на покращення до 24 лютого 2022. Моментами були покращення в плані запровадження сортування сміття в більшості областей, а також заборона на безкоштовну реалізацію поліетиленових пакетів. Також, це зменшення кількості виробництв, що продукують викид шкідливих речовин. Але в цілому лишається дуже багато питань, які не є до кінця вирішеними. Наприклад: вирубка лісів, стихійні сміттєзвалищ а, зменшення якості прісної води, браконьєрство, тощо, – розповідає представник екологічної організації Let’s do it Ukraine в Чернівцях.
Щодо України, то тут ситуація значно гірше. За даними 2021 року, 26% українців вважають проблеми екології однією з найактуальніших загроз для країни. Згідно опитування проведене фондом «Демократичні ініціативи» маємо таку картину. «Найбільшим чинником погіршення так і залишається людина та підприємства, утворені нею. З іншої сторони, людина є і одним з найбільших чинників покращення. Але через те, що кількість забруднення перевищує кількість очищення, то відбувається дисбаланс і все одно кількість забруднення перевищує кількість очищення».
З початком війни відсотки значно зросли. Вже понад трьох місяців Україна у вогні, під постійними ворожими обстрілами. Сотні тисяч життів були обірвані або зламані. Агресор зруйнував не тільки людські життя, а й руйнує навколишнє середовище, наслідки чого українці та українки відчуватимуть на собі не один рік. Згідно з Женевською конвенцією, “заборонено застосовувати методи або засоби ведення воєнних дій, які мають на меті завдати або, як можна очікувати, завдадуть широкої, довгочасної і серйозної шкоди природному середовищу”. Але це їх не хвилює. Будь-яка війна несе величезні екологічні загрози для населення, але бойові дії в Україні можуть призвести до особливо катастрофічних наслідків для навколишнього середовища.
«Сміття, спричинене війною, звичайно є дуже шкідливим! Наприклад: ракети, окрім того, що забруднюють повітря та знищують простір навколо себе, мають ще мінуси. Частинки ракети можуть потрапити у ґрунт, що зробить його менш родючим. Та і в принципі через повномасштабне вторгнення, кількість зернових посівів зменшилась на 42%, а по овочевим в середньому на 37%».
У зоні активних бойових дій зараз атомні станції, морські порти, склади небезпечних відходів (мінеральні добрива, пінополіуретан, лакофарбові та паливно-мастильні матеріали та ін.), промисловість, включно з хімічними та металообробними заводами. Зафіксовані пожежі на нафтобазах, АЗС, сміттєзвалищах, є факти пошкодження об’єктів тепло- та водопостачання (каналізаційні насосні станції, фільтрувальні станції, водогони).
24 лютого відбувся вибух ворожого снаряду на території Трипільської ТЕС, яка розташована на Дніпровському узбережжі в 45 км південніше Києва та є найбільшим постачальником електроенергії у Київську, Черкаську та Житомирську області.
Дуже часто російська армія не допускає фахівців для локалізації негативного екологічного впливу. Весь світ сколихнули новини про захоплення Чорнобильської та Запорізької атомних станцій. Окупанти 14 березня підірвали частину боєприпасів на майданчику захопленої ЗАЕС.
На Чорнобильській АЕС вони пошкодили високовольтну лінію, яка має постачати туди електрику, в тому числі та для охолодження відпрацьованого ядерного палива на місцевих сховищах.
Через відсутність електроенергії температура в басейнах витримки підвищується, що потенційно може призвести до викидів радіоактивних речовин у навколишнє середовище.
22 березня був зафіксований підпал лісу в Чорнобильській зоні відчуження, але працівники ДСНС не могли дістатись туди через постійні обстріли. 24 березня пожежа була локалізована. За даними Міндовкілля за в березні місяці зафіксовано понад 30 загорянь на площі понад 8700 га у Чорнобильській зоні.
З початком війни були зафіксовані збройні напади на енергетичну інфраструктуру, що призвело до затоплення шахти “Золоте”, обстріл “Градами” Авдіївського коксохімічного заводу та бомбардування нафтопереробного заводу у Луганській області.
Самі бойові дії призводять до не менших небезпек: розлите паливо, зруйнована техніка та відпрацьована зброя, підірвані ракети — все це забруднює ґрунт та ґрунтові води хімічними речовинами та важкими металами. Про це все нас інформує mepr.gov.ua.
Російські війська створюють не тільки техногенні та екологічні катастрофи, вони також руйнують природні території, які забезпечували середовище існування рідкісних видів, які знаходяться під загрозою зникнення.
За даними Української природоохоронної групи, більше 40% найцінніших територій природно-заповідного фонду опинилися в зоні бойових дій, під тимчасовим контролем російських загарбників або є недоступними для України.
Навіть до війни, люди недостатньо докладали зусиль, задля покращення екологічної ситуації в Україні. Окрім втрати природних територій, проблему ускладнюють надмірне використання та забруднення річок і підземних вод, фізичне змінення русел, створення перешкод на річках і штучних водних об’єктів. Через це водойми стають менш спроможними підтримувати належну якість води та біорізноманіття.
Після нашої перемоги деякі екологічні наслідки проявлятимуться роками. На територію України було випущено більше тисячі ракет, знищено більше чотирьох тисяч одиниць воєнної техніки окупантів різного типу. Це призведе до накопичення канцерогенного сміття. Це сміття є одним із чинників появи раку в людей, адже він містить злоякісні речовини.
З кожним днем ризик зростає. Наше майбутнє під загрозою. Виправлення екології найближчим часом можна і не очікувати. На це потрібно не менше 10 років.
Євген ПАСАЙЛЮК
Новини Чернівецької області