День пам’яті жертв політичних репресій

Третя неділя травня – визначний день для кожного українця. Річ у цім, що щороку у цей день у нашій країні вшановується День пам’яті жертв політичних репресій. У 2022 році цей день припадає на неділю, 15 травня. «Великий терор» був розгорнутий на території Радянського Союзу у 1937 за ініціативи Сталіна та усієї керівної верхівки радянської влади. Унаслідок репресивних дій на території України були цілковито винищені представники інтелігенції, зруйновані суспільні зв’язки, відбувалося поширення антинаціоналістичних ідей, у суспільстві панувала масова депресія.

У травні 2007 р. Віктор Ющенко – чинний на той час президент України – видав указ у зв’язку з сімдесятою річницею подій «Великого терору». В документі йшла мова про впровадження у нашій країні Дня пам’яті жертв політичних репресій, який має вшановуватися щороку, третьої неділі травня.

Читайте також:  У Чернівцях проведуть забіг у пам’ять про загиблих захисників

КРИВАВІ ФАКТИ СТАЛІНСЬКИХ РЕПРЕСІЙ

  • Найбільше жертв переслідувань поховано на Биківнянському кладовищі. Там спочиває близько 20 000 українців, яких розстріляли внаслідок сталінського терору.
  • Під час репресивних дій проти «ворогів народу» найбільше крові в Україні було пролито в ніч з 18 на 19 травня 1938 року. Тоді у в’язницях Києва від розстрілів загинуло понад 550 осіб.
  • Найчастіше розстріли проводили на місці поховання. Спочатку це були спеціально виділені земельні ділянки, на яких пізніше облаштовували цвинтарі. Та згодом, коли масштаби терору вже лякали, енкаведисти з метою приховати свої злочини, викопували траншеї у парках, лісах, садах. В ці ями закидали розстріляних та засипали їх вапном.
  • У 1955 році Комітет державної безпеки створив спеціальну директиву, яка містила конкретні вказівки про повідомлення родичам репресованих. Згідно до цієї директиви родині розстріляних необхідно було повідомляти, що заарештовані померли у в’язниці. Дату смерті вказували до 10 років з моменту ув’язнення. Причини смерті зазвичай вигадували.
  • Жертв політичного терору зазвичай розстрілювали наганом пострілом у потилицю чи в шийний хребець. Наган – револьвер, що відрізняється точною та безвідмовною дією. Через свою несильну віддачу підходив для проведення масштабних розстрілів.
  • Терору підлягали не тільки самі «злочинці», але й члени їхніх сімей. Дорослих членів сім’ї арештували, а дітей відправляли до дитбудинків.
  • Новини Сокирянщини – Північно-Бессарабський край в Україні

    Залишити відповідь