У всіх навчальних закладах фахівці виявили типові порушення законодавства
Букі

A
A
A

Інституційний аудит виявив численні недоліки у закладах освіти краю

Уже й екватор літа проминув, за якийсь місяць діти підуть на навчання до своїх шкіл. Та чи готові вони зустріти їх з відкритими обіймами? Як засвідчив інституційний аудит з проблем забезпечення якості освітньої й управлінської діяльності, здійснений працівниками управління Державної служби якості освіти в області, проблеми у навчальних закладах неабиякі. Виправити їх за календарний місяць навряд удасться. За словами керівника Державної служби якості освіти Оксани Палійчук, її підлеглі здійснили 7 інституційних аудитів закладів загальної середньої освіти (1 плановий, 6 позапланових). Ініціаторами позапланових аудитів, між іншим, виступили самі керівники закладів загальної середньої освіти: Вижницької спеціалізованої школи-інтернату, навчально-виховного комплексу «Лідер» Чернівецької міської ради, Сторожинецької гімназії №2, Зруб-Комарівської гімназії, Рукшинської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів, Анадольського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітній навчальний заклад І-ІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад», Слобідського навчально-виховного комплексу Глибоцької селищної ради.

– У всіх навчальних закладах наші фахівці виявили типові порушення законодавства з боку засновників, – розповідає пані Оксана. – Насамперед, статути закладів освіти, що пройшли інституційний аудит, не відповідають чинному законодавству і потребують удосконалення. По-друге, штатні розписи у них не відповідають типовим штатним нормативам закладів загальної середньої освіти, затверджених наказом МОН України. Крім того, на сайтах усіх навчальних закладів, що підлягали вивченню, відсутні, застарілі або розміщено лише їхню частину фінансових звітів про використання публічних та благодійних коштів. Кошториси не містять обсягу коштів для фінансування підвищення кваліфікації педагогічних працівників. Тільки у Вижницькій спеціалізованій школі-інтернаті «Стратегія розвитку закладу» затверджена засновником, у решті – відсутні. У Зруб-Комарівській гімназії Сторожинецької міської ТГ взагалі нема освітніх програм до 2020/2021 навчального року.

Як стверджує чиновниця, в проінспектованих навчальних закладах інклюзивність та архітектурна доступність приміщень забезпечена на мінімальному рівні. В жодному з семи закладів вимог «Санітарного регламенту щодо облаштування та утримання санітарних вузлів» не дотримуються, не облаштовані відповідно до потреб учасників освітнього процесу з особливими потребами; облаштування санітарних вузлів у всіх зазначених закладах потребує поліпшення.

З’ясувалося, що лише Рукшинська школа на достатньому рівні обладнана предметними кабінетами, швидкісним інтернетом, мультимедійними пристроями, навчальними інтерактивними комплексами, необхідними для реалізації освітньої програми. Але жодний заклад освіти не убезпечив учнів від доступу до небажаного інтернет-контенту, що не може не тривожити.

Про яку якість освіти йдеться, якщо Державну підсумкову атестацію організовують з порушеннями термінів, визначеними Положенням про ДПА, оцінювання робіт не відповідає критеріям, затвердженим МОН України. Тематика питань, які розглядає педагогічна рада, часто не відповідає її повноваженням, визначеним законом. Освітніх програм у навчальних закладах нема або є неадаптовані до особливостей закладу освіти, не містять обов’язкових освітніх компонентів, інформації про форми навчання, технології навчання, можливості навчання осіб з ООП, інструментів оцінювання. Навчальні плани нерідко містять помилки. Педагоги, на жаль, мають невисоку цифрову грамотність і не планують самоосвіту з цього напрямку.

– Коли йдеться про безпеку учнів, то тут теж чимало недоліків, – продовжує пані Оксана. – У багатьох навчальних закладах відсутні огорожі території (можливий несанкціонований доступ сторонніх осіб та заїзд транспорту), не відокремлено господарську частину внутрішнього двору. Пошкоджено чи відсутнє асфальтове покриття території, наявні небезпечні доступи до комунікації, нема ігрових майданчиків для учнів 1-4 класів, спортивних майданчиків для занять фізичною культурою, футбольного та волейбольного поля, не забезпечено вивезення сміття, опалого листя, снігу, спиляних дерев, територія шкіл нерівна, травмонебезпечна.

За результатами аудитів складено сім актів про виявлені порушення вимог законодавства у сфері загальної середньої освіти. Ситуація у навчальних закладах така тривожна, що її винесли на розгляд депутатів обласної ради.

Анатолій ІСАК

   
Новини Чернівецької області

Залишити відповідь