Недобоївська ОТГ – одна із тих на Буковині, яка всерйоз займається інфраструктурою та господарством
Недобоївська об’єднана територіальна громада, до якої добровільно ввійшли Долинянська, Керстенецька, Недобоївська та Ставчанська сільська рада, що на Хотинщині, утворилася 2015 року у числі перших на Буковині. Згодом доєдналися Шировецька та Зарожанська сільрада. Це чи не єдина громада у краї, що має власні затверджені герб та прапор. І це не одиничний фактор, коли мова йде про «вперше, або ж перші». Недобоївська ОТГ лідирувала у впровадженні напрямку з поліпшення якості надання адмінпослуг Програми «U-LEAD з Європою». А ще там з ініціативи громади відкрили Центр економічного зростання для всіх, хто прагне розвивати власний бізнес. Громада створила єдиний в Україні логістичний центр, започаткувала механізм бюджету участі, і цей досвід став першим серед сільських ОТГ на теренах всієї України.
У Недобоївській ОТГ стверджують, що реформа децентралізації реально доводить свою необхідність і успішність. Люди почали бачити перспективу розвитку для своїх населених пунктів. А керівники громад стають менеджерами та справжніми лідерами. Про теперішні проблеми і плани та задуми на найближчу перспективу кореспонденту «Погляду» розповідає голова Недобоївської об’єднаної територіальної громади Юрій ЮЗВА.
«Яблуневий проєкт» Недобоївської територіальної громади – серед найкращих в Україні
Поділу на головне і другорядне нема
– Зараз непростий час, пане Юрію. Як клубок з нитками, накопичуються гострі проблеми. Які питання турбують людей? З якими проханнями звертаються земляки?
– Сільське населення загартованіше й стійкіше за міське перед проблемами. В основному, вирішують їх самі або з допомогою сусідів-родичів, але є й такі, з якими впоратися неможливо. Наприклад, останнім часом співвітчизників обурили високі тарифи за природний газ. Двері наших кабінетів фактично не зачинялися від ходаків, лунали навіть погрози перекрити інтенсивну трасу. Та ми знайшли слова, щоб усунути загострення ситуації. Наші представники зустрічалися з керівниками області, ми підготували й направили листи до президента, прем’єр-міністра, голови Верховної Ради. Наші зусилля і вимоги людей різних регіонів країни спонукали керівництво держави до встановлення фіксованої ціни на блакитне паливо.
Нерідко односельці звертаються за матеріальною допомогою, позаяк у нашій громаді є багато онкохворих. В громаді затверджено програму «Турбота», що передбачає вчасну допомогу кожному мешканцю громади, коли звернення підтверджене документально. Залежно від захворюваності, виплачуємо людям від 1000 до 5000 гривень. Ведемо облік ковідних хворих, контактуємо з медиками. До речі, на початку пандемії заклади охорони здоров’я громади були забезпечені засобами індивідуального захисту, дезінфекаторами тощо.
– Побутує хибна думка, що при об’єднанні сіл розвиватимуться тільки головні села, решта занепадатимуть. Ваша думка з цього приводу…
– У нас немає головних і не головних сіл, першочергових і другорядних проблем, у нас одна громада. І якщо направляємо кошти в освітню галузь, то всі навчальні заклади не залишаються поза увагою. За кошти субвенції та власні надходження провели ремонт Долинянської школи на суму 506 тисяч гривень, дошкільного закладу в Керстенцях, витративши 440 тисяч, Ставчанського навчально-виховного комплексу, виділивши 518 тисяч, Недобоївського НВК, на що скерували майже 886 тисяч. Утеплили дахи, фасади, замінили теплосистеми, обладнали стадіони, спортмайданчики…
Субвенції плюс участь громади
– Щоб надавати допомогу – необхідно наповнювати бюджет. З яких джерел надходять кошти до нього?
– У Недобоївській громаді зареєстровано чимало підприємців, фермерів. Отже, майже половину бюджету громади становлять надходження з податку доходів фізичних осіб. Торік нам вдалося залучити додатково ще одного великого платника податків до місцевого бюджету – Богородичанське управління газових мереж. До речі, роботу в цьому напрямку вели 15 років.
У нашій громаді успішно діють кілька маркетів, які справно платять належне, тому акциз у нашому бюджеті посідає третє місце у сумі доходів. Дві автозаправки теж дають свій позитив.
– Пане Юрію, зізнайтеся, громада має позитивні результати у змаганні за грантове фінансування?
– Наша громада використовує всі можливості, які з’явилися після об’єднання, у тому числі грантове фінансування від ЄС. Громада, приміром, отримала грантове фінансування від проєкту, який реалізують в межах ініціативи ЄС «Мери за економічне зростання» на суму 25 тис. євро. За ці гроші створили сільськогосподарський обслуговуючий кооператив «Fruit eco-op», який надає послуги населенню з утилізації та дроблення відходів від саду. Крім того, одержали 400 тисяч гривень для проведення ремонтних робіт у Центрі економічного зростання. У рамках проєкту Австрійської агенції розвитку та ПРООН «Сприяння сталому розвитку сільських територій» надійшло 200 тисяч гривень на проведення утеплення і здійснення ремонтних робіт фасаду Недобоївської ЗОШ I-III ступенів.
– Ваша громада славиться фруктовими садами. Яку площу займають вони?
– Садовий бізнес – основне джерело наповнення бюджету громади. А для фермерів – це інструмент, який розширює можливості бізнесу, адже всі разом добровільно працюють на спільний результат. Люди вже відчули, як гроші з розвитку бізнесу допомагають відбудовувати село, яке раніше занепадало. Якщо ж говорити про площі, то сади займають відсотків 60-70. У Недобоївцях, наприклад, всі землі засаджено садами, у Зарожанах і Шилівцях теж, у Долинянах – частково, у Ставчанах – ще менший відсоток, бо там є сільгоспвиробники.
– Не так давно землі поза межами населених пунктів передавали громадам. Скільки площ передали вашій громаді?
– Недобоївська ОТГ отримала землі сільськогосподарського призначення поза межами населених пунктів площею майже 193 гектари, що дозволить суттєво розширити ресурсну базу громади, збільшити їхню інвестиційну привабливість.
– Ваші фермери стали справжніми флагманами у садівництві. Знаю, що на території громади звели кілька сховищ для зберігання фруктів.
– Це правда. Ми створили так звану «Яблуневу агломерацію». Нині шукаємо інвесторів, відповідні грантові програми, адже на конкурсі ДФРР проєкт не отримав достатньої підтримки. Річ у тому, що наша громада розташована у справжньому яблуневому раю. Рясними садами вкриті всі сонячні пагорби Хотинського району. Але зі збутом яблук, персиків, груш, слив та інших садових культур є проблеми. Тому для вирішення цього постало питання про підписання договору про співпрацю територіальних громад у формі реалізації проєктів між Недобоївською, Клішковецькою сільськими і Хотинською міською територіальною громадою. Проєкт направлений на підтримку дрібних виробників фруктів та ягід, адже вони обмежені у можливостях розширення ринків збуту, не мають логістичного супроводу реалізації своєї продукції, їм важко конкурувати з великими виробниками плодово-ягідної продукції. Фермер В’ячеслав Тодосійчук звів фруктосховище, де під одним дахом зберігають понад 10 тисяч тонн яблук. Зберігають там свій урожай майже 50 місцевих фермерів. Вони найменш захищені, та найбільш мобільні. Вони реалізують свою продукцію всією країною, таким чином прославляючи і рекламуючи громаду, смакові властивості наших яблук. Він установив лінію сортування, яка добирає яблука одразу за 14 різними показниками: колір, вага, форма, розмір та округлість. Увесь процес сортування автоматизований – від миття яблук до пакування в коробки.
– Торік у громаді відкрили Центр економічного зростання. Скажіть кілька слів про його користь?
– Наша громада була першою, де з’явився такий центр. Його створено, щоб організовували тренінги, ділові зустрічі, воркшопи, комунікаційні майданчики для місцевої влади, бізнесу та активної молоді. Адже таких приміщень у сільських громадах немає. Якщо є, то це будинки культури, але їх зазвичай не опалюють узимку, і там зібратися неможливо. Тому в рамках проєкту та завдяки співфінансуванню сільських рад ми провели ремонтні роботи, закупили обладнання, техніку, комп’ютери, ноутбук, столи та стільці. А відкриття центру відбулося у рамках проєкту «Різні громади – спільні рішення для економічного зростання» за ініціативи Європейського Союзу «Мери за економічне зростання».
Не тільки працею єдиною
– Недобоївці – історичне село. Саме тому воно має стати туристичною меккою. Чи є в громаді на це плани?
– Туризм – один із наших пріоритетів. На землях громади відбулося чимало історичних подій. А почали ми з того, що торік повністю реставрували вітряний млин. Там залишилося впорядкувати територію. Ще один вітряк, який 2015-го постраждав від пожежі, плануємо відродити «з нуля». Хочемо зробити це за сприяння Хотинського лісництва та влади. Йдуть перемовини з підприємцями. Вартість проєктно-кошторисної документації на його відновлення становить понад один мільйон гривень.
– У вашій громаді діє унікальний ансамбль гармошкарів. Його теж можна залучати до туристичних локацій.
– Це гордість громади. Організував і керує ним ось уже пів століття ентузіаст, залюблений у свою справу Григорій Гайдеєк. Залучає в колектив талановиту молодь. Гармошкарі представляють нашу громаду на багатьох фестивалях і конкурсах в Україні й, до речі, ніколи не поверталися додому без нагород.
Анатолій ІСАК