Iван Малованюк. Лукаш i Мавка, 1970, керамiка
facebook.com/CZARTMUZ

A
A
A

Іван Малованюк доробок Лесі Українки представляє творами кераміки

25 лютого 2021 року відзначали 150-річчя від дня народження Лесі Українки – видатної української поетеси, перекладачки, літературного критика, фольклористки, культурної діячки. Одним із найпопулярніших драматичних творів Лесі Українки є «Лісова пісня», яка побудована на волинському фольклорі і вже понад сто років у читачів викликає захоплення.

Завідувачка відділу науково-освітньої роботи ЧХМ, кураторка виставки «Окраса українського письменства» Лариса Курущак на Facebook-сторінці музею розповідає про мистецьке прочитання твору «Лісова пісня» на зразках із музейного зібрання.

«Зміст насиченої фантастичними образами і фольклорними мотивами драми буковинські митці Зоя Давиденко та Іван Малованюк збагачують власним досвідом, асоціаціями. Наскрізним образом у представленій добірці є ліс, насичений містичними загадковими силами.

В ескізі килиму Зоя Давиденко створила промовисту стилізовану композицію з декоративно узгодженими пейзажем і постатями заквітчаної дівчини і парубка в народному вбранні. У графічному аркуші авторка реалізувала ідею чарівного лісу, мешканці якого – це особливі фантастичні істоти в образах людей.

Іван Малованюк поетичний доробок славетної Лесі Українки представляє двома творами кераміки «Лукаш і Мавка» та «Потерчата», які теж відтворюють взаємини людини та природи. В зооморфній композиції зображені в русі химери уособлюють темні ворожі сили, а в іншому творі автор оспівує красу людських стосунків, силу кохання.

Авторам вдалося передати незвичайність змальованих у літературному творі подій. На прикладі представлених експонатів можна сказати, що у другій половині минулого століття у художньому оформленні драми-феєрії перевага віддається сюжетним ілюстраціям. Митці вирішують свої мистецькі версії в розповідній манері, що було співзвучним загальним суспільним настроям того часу», – йдеться у дописі Л. Курущак.

ДовідкаЗОЯ ДАВИДЕНКО – 1925, м. Обухів Київської області – 2009, Чернівці; Київське училище прикладного мистецтва; ІВАН МАЛОВАНЮК -1941, с. Бобівці Чернівецької області – 2019, Чернівці; факультет кераміки Львівського державного інституту прикладного та декоративного мистецтва.

IВАН МАЛОВАНЮК. Потерчата, 1970, керамiка

ЗОЯ ДАВИДЕНКО. Лiсова пiсня (ескiз килима), 1970, папiр, гуаш

   
Новини Чернівецької області

Залишити відповідь