7 порад соціальних психологів, як побудувати нормальні стосунки між дорослими дітьми та їхніми літніми батьками.

Не ставтеся до спілкування з батьками як до обов’язку

Спілкування з батьками, особливо якщо воно пов’язане з негативними емоціями — сприймається дорослими дітьми куди важче, якщо вони ставляться до цього як до обов’язку. Тут важливо пам’ятати, що ніхто не вирішував, народжуватися йому чи ні, і для того, щоб бути комусь «належним», треба у цього когось хоч щось, та зайняти або попросити за своєю ініціативою.

Всі зобов’язання в цьому сенсі людина накладає на себе сам — або ж їх на нього накладає власна любов (що цілком логічно). Так що у вас є свобода вибору, як і в якому режимі спілкуватися з рідними людьми.

Частіше нагадуйте собі, що ви не заручник в цих відносинах, і тоді спілкування з батьками стане для вас куди приємніше.

Дзвоніть першим

Хоча частина батьків може бути в спілкуванні з дітьми надто нав’язливою, багато хто, навпаки, бояться зайвий раз когось потурбувати — навіть найближчих людей. У певному віці вони можуть почати відчувати своє суспільство небажаним, а самих себе — зайвими і непотрібними у вашому житті. Щоб допомогти їм подолати це відчуття, не чекайте, коли вони самі вам зателефонують, випереджайте їх: дзвоніть і відвідуйте їх за власною ініціативою. Коли батьки відчувають свою значимість для вас, вони будуть спокійніше, і приводів для конфліктів стане набагато менше, будьте впевнені.

Повідомляйте менше негативних новин

З віком у людей з’являється страх перед життям — в силу того, що вони самі вже не можуть на неї значно вплинути. Тому частина проблем набуває характеру вирішуваних і викликає у літніх батьків серйозні труднощі і стрес. Особливо їх турбують проблеми дітей, адже вони вже не можуть посприяти у вирішенні важкої ситуації. Це, в свою чергу, викликає у них почуття безсилля.

Якщо ви не хочете, щоб ваші батьки перебували в подібному стані, постарайтеся по мірі можливого захищати їх від занадто травмуючих новин.

Навпаки, про невеликі проблеми, в яких вони можуть вам допомогти, розповідайте охоче — так вони переконаються, що ще корисні та потрібні вам. А це почуття дуже важливо в житті будь-якої людини.

Не намагайтеся перевиховати батьків

Коли діти дорослішають, а батьки старіють, диспозиція сил у сім’ї починає змінюватися. Старше покоління стає обмеженим у своїх можливостях, тоді як молодше, навпаки, лише входить у смак. Літні батьки можуть гірше вас розбиратися в багатьох речах, так і у вирішенні складних ситуацій їм може знадобитися ваша допомога, як і вам — їх давно. Однак не треба користуватися цим і стверджувати над ними свою владу, немов вони — нетямущі діти. Ви ніколи не зможете переробити батьків. Не зводьте з ними рахунки за дитячі травми і образи — вони дорослі люди, і їх треба приймати такими, які вони є, якщо ви вирішили підтримувати з ними зв’язок.

Давайте їм можливість піклуватися про себе

Неспокійні дзвінки батьків та поводження з вами, як з дитиною («Ти точно зібрав(-а) валізу і все поклав(-а), що потрібно?»), можуть дратувати, і це нормально. Проте не варто давати волю своїм емоціям. Фраза про те, що діти для батьків залишаються дітьми в будь-якому віці — факт. Таким чином вони не тільки виявляють свою любов, але і дають самі собі можливість відчути свою силу і значимість. Звичайно, не варто дозволяти їм переходити якісь розумні межі особистого життя, однак і відмовляти їм у можливості хоч трохи вас опікати теж не треба.

Будьте розуміючим, але не давайте собою маніпулювати

З віком у людей часто псується характер — це не секрет. Це пов’язано в першу чергу з тим, що людина чисто фізично слабшає — стає більш крихким, схильним різним хворобам. Крім того, літня людина куди менш гнучкий у психологічному сенсі, ніж молодої. Тому дивуватися зміненою поведінкою батьків не треба — постарайтеся їх зрозуміти і прийняти, не даючи, проте, собою маніпулювати.

Не списуйте» батьків з рахунків заздалегідь

Найголовніше, що потрібно батькам, — це ваша увага і щире участь в їх житті. Намагайтеся радитися з ними, турбуватися про їх справи, залучайте їх до спілкування. Все це робить життя батьків насиченою.

У той же час, якщо ви бачите, що у них немає власних інтересів і захоплень, постарайтеся організувати їм дозвілля, зацікавте чим-небудь, і тоді підвищену увагу до вас (якщо таке є) ослабне, і легше жити буде не лише їм, але й вам самим.   
Наука і технології

Залишити відповідь