Канадські вчені з’ясували, як впливають гаджети і телевізор на поведінку 5-річних дітей.
Здавалося б, немає для зайнятих батьків кращого помічника, ніж блакитний екран. Посади дитину перед телевізором або включи йому планшет з мультиками і у тебе є, як мінімум півгодини, щоб спокійно зробити свої справи. Можливо, з цієї причини відповідно до одного з досліджень в США за останні 17 років (з 1997 по 2014 роки) тривалість так званого екранного часу у дітей до 2 років збільшилася в два рази: з півтора до трьох годин. Ймовірно, це пов’язано з тим, що «електронної нянькою» став не тільки телевізор, але і цифрові пристрої.
Але як виховання гаджетами впливає на психічне здоров’я малюків? Це питання вирішила вивчити команда вчених з Університету Альберти (Едмонтон, Канада). Медики вирішили проаналізувати базу даних Канадського дослідження розвитку здоров’я новонароджених. В ній фігурували дані 3 455 малюків, що народилися в період з 2009 по 2012 роки. Батьки заповнювали дуже детальний опитувальник, де крім соціально-економічного статусу, етнічної належності, особливостей харчування і т. д, вказували на проблеми з гіперактивністю, дефіцитом уваги, рівнем агресивності, тривожності, депресії і розладами аутичного спектру. При цьому, коли малюкам виконувалося 3 і 5 років, батьки оцінювали тривалість спілкування дітей з екраном телевізора або гаджета. Сюди включався перегляд телевізора/DVD, використання комп’ютера, планшета, телефону або відеоігри.
З’ясувалася цікава картина. По-перше, канадським карапузам далеко до рекордів американських однолітків. У середньому вони проводили з електронною іграшкою близько півтори години в день. Проте 13 відсотків шибеників 5-річного віку перебували у віртуальному світі 2 і більше години в день. Вони-то і попадали в групу ризику. У хлопців, вихованих гаджетами, спостерігалися емоційні та поведінкові проблеми.
– Статистичний аналіз показує, що екранний час слід розглядати, як фактор ризику симптомів синдрому дефіциту уваги і гіперактивності (СДУГ), – говорить провідний автор дослідження Сукхприт Тамана. – Причому це більш вагомий фактор, що такі причини, як проблеми зі сном, батьківський стрес і соціально-економічні умови.
Експерти наполягають на тому, що діти у віці до 5 років можуть бавитися з телевізором або гаджетом не більше 1 години в день. В ідеалі це повинна бути високоякісна навчальна програма для хлопців на кшталт «Вулиці Сезам». Крім того, дитина повинна дивитися в компанії дорослих. Справа в тому, що обговорюючи програму батьки можуть забезпечити дитині зворотний зв’язок, який допомагає йому вчитися. Адже спостерігати, як то роблять інші, це ще не означає освоїти навик самому. Тренування з батьками допомагає знання, побаченому на екрані, закріпитися в реальному житті.
Наука і технології