Виявилося, протягом усього життя ми поперемінно відчуваємо те сплеск, то згасання різних складових інтелекту.

 

З тілом все більш чи менш зрозуміло. Після 30 років наші фізичні можливості поступово знижуються. А як бути з мізками? На який вік доводиться пік інтелектуальної діяльності? І коли починається спад? На цей рахунок існують дві протилежні переконання. Вони впевнені, що мудрість приходить зі старістю. Прибічники молодіжного шовінізму вважають, що старого пса вже не навчиш новим трюкам.

Психолог Гарвардського університету Джошуа Хартшорн і Лаура Джермин з госпіталю Массачусеттского університету понад 10 років вивчають, як змінюються когнітивні здібності людей протягом життя. Щоб отримати велику базу даних, на основі якої можна зробити достовірні висновки, вчені використовували новий інструмент – вірусні інтернет-вікторини. За їхньою ініціативою були створені дослідні сайти TestMyBrain.org і GamesWithWords.org. І фахівці, які займаються вивченням мозку, розробили і розмістили на цих сайтах величезна кількість когнітивних тестів. З допомогою цих випробувань були отримані і оброблені дані більше 3 мільйонів добровольців з усього світу.

В результаті вийшла чітка картина піків когнітивних здібностей, які супроводжують нас практично протягом усього свідомого життя.

Піки розумових здібностей

18-19 років. У цьому віці ми досягаємо максимальної швидкість обробки інформації. Під швидкістю мислення мається на увазі час, який триває з моменту отримання інформації (зорової або мовної) до моменту її усвідомлення і відповідної реакції. Після 20 років швидкість обробки відразу починає знижуватися.

25 років. Час розквіту короткочасної пам’яті. Це свого роду тимчасове «сховище», який дозволяє утримувати в голові оперативний обсяг інформації до того моменту, як вона буде або забута через непотрібність, або перейде в довготривалу пам’ять. Наступні 10 років місткість цього сховища залишається максимальної, але після 35 років нам буде все важче тримати в голові великі обсяги даних.

30 років. У цьому віці у нас найкраще працює пам’ять на обличчя. Потім зустрічаючи людини, ми все частіше будемо болісно згадувати: де ж я його бачив?

40-50 років. Час для розквіту такий свехспособности, як уміння заглянути в душу іншій людині. Вчені називають це «емоційним сприйняттям». Вимірюється це вміння дуже просто: наприклад, добровольцям дають фото очей людини і просять визначити, які почуття він відчуває: страх, радість, тривогу, подив… Молоді читають «по очах» помітно гірше. Що цікаво, це вміння ми зберігаємо без втрати якості до 60 років.

60 років. Ви думали в цей момент мозок збирається на спокій? Нічого подібного! У цьому віці вищого значення досягає словниковий запас. Причому, у кожного наступного покоління лексичний максимум виявляється у все більш пізніх віках. Вчені це пов’язують з тим, що фізична праця поступово витісняється розумовою працею. І людям все більше доводиться мізкувати. Крім того, вони отримують більш досконале освіта і мають більш широкий доступ до інформації.

60-70 років. Роки розквіту для кристаллизовавшегося інтелекту. Це здатність приймати рішення, використовуючи накопичений життєвий досвід, знання про людей, навички та довготривалу пам’ять. Кристализовавшийся інтелект слід відрізняти від рухомого інтелекту, який відповідає за вивчення чогось нового, вміння вирішити проблему, вийшовши за межі наявних знань.

Таким чином, немає ні одного вікового періоду, коли ваші інтелектуальні здібності переживають повний криза, підсумовує Джошуа Хартшорн. На одному етапі життя ви краще вирішуєте одні завдання, а на іншому – інші. І це, напевно, хороший привід для оптимізму.

   
Наука і технології

Залишити відповідь