Дві групи вчених датували виверження вулканів, які, за однією з гіпотез, стали причиною масового вимирання в кінці крейдяного періоду і в підсумку погодилися в тому, що виверження все ж вплинули на масове вимирання динозаврів.

 

Крейда-палеогеновое вимирання, яке сталося близько 66 мільйонів років тому, було одним з п’яти «великих масових вимирань».

Воно було найбільшим, але, можливо, самим знаменитим, так як призвело до зникнення динозаврів, а також багатьох морських і літаючих рептилій. Після вимирання звільнені екологічні ніші заповнили птахи і ссавці.

Причиною вимирання найчастіше називають падіння астероїда діаметром 10-15 кілометрів у Західному півкулі. Вчені знайшли на півострові Юкатан в Мексиці і в Мексиканській затоці утворився в результаті кратер діаметром близько 180 кілометрів — після удару викинуло в повітря величезну кількість сажі і попелу, які надовго закрили Землю від попадання сонячних променів.

В результаті температура на поверхні планети впала. Брак сонячних променів призвела до зникнення багатьох рослин і фітопланктону, найважливішого ланки харчового ланцюга, після чого стали вимирати тварини, які ними живилися.

За іншою популярною гіпотезою до такого апокалиптическому сценарієм призвели виверження вулканів, які призвели до утворення Деканских траппов в центрі і на заході Індії.

Це складені з базальту освіти, схожі на сходи, товщина яких перевищує два кілометри. Деканські траппы є найбільшими магматичними утвореннями на Землі; вони займають площу близько 500 тисяч квадратних кілометрів.

За оцінками дослідників, виверження відбувалися на крейда-палеогеновой кордоні (так називається межа розділу двох цих періодів в геологічних шарах). Вони могли тривати близько 30 тисяч років, 65-66 мільйонів років тому, в проміжку близько мільйона років.

Імовірно, виверження могли вплинути на зміну клімату, що призвело до масового вимирання, або навіть спричинити його.

За однією з гіпотез, виверження в Східному і падіння астероїда в Західній півкулі були пов’язані. Сейсмічна енергія, що утворилася при падінні астероїда, «запустила» виверження вулканів на Індостані.

В результаті в повітря потрапили величезні маси вулканічних газів, що призвели до різкої зміни клімату і зникнення рослин і тварин.

   
Наука і технології

Залишити відповідь