Вчені розробили дієту, яка, за їхніми словами буде сприяти збереженню здоров’я населення, а також допоможе прогодувати 10 млрд чоловік.

 

При цьому виробництво продуктів для нової системи живлення не завдасть катастрофічного збитку нашій планеті, стверджують дослідники, пише ВВС.

Перед вченими було поставлено непросте завдання – з’ясувати, як можна буде прогодувати мільярди нових жителів планети, які з’являться в найближчі десятиліття.

Група дослідників з різних країн вирішила це завдання, представивши нову систему здорового харчування для всіх жителів планети.

М’ясо або овочі? Порахуйте самі, як ваше меню впливає на клімат

Така дієта не виключає повністю м’яса і молочних продуктів, проте передбачає значні зміни в наборі продуктів, які ми звикли бачити на своїй тарілці. Треба відразу сказати: доведеться їсти багато чого з того, що ми зараз практично не їмо або їмо в дуже невеликих кількостях.

Що зміниться в нашій дієті?

Якщо ви їсте м’ясо кожен день, доведеться розпрощатися з цією звичкою. Дієта, запропонована вченими, передбачає, що ми будемо їсти максимум по одному бургерів в тиждень, або по одному значному стейку – але тільки раз на місяць.

При цьому ми зможемо з’їдати по кілька порцій рибних, курячих страв на тиждень. Значну частину білка ми будемо отримувати з рослинних продуктів.

Вчені рекомендують віддавати перевагу горіхів і бобових (боби, квасоля, нут, сочевиця). Їх слід включати у ваше меню на кожен день.

Також особливу увагу дослідники приділяють продуктам з високим вмістом крохмалю, таких як картопля і клубнеплодное тропічна рослина кассава (маніок).

Що ж ми будемо їсти?

Ось основні продукти, які ми зможемо вживати в їжу, їх кількість, в перерахунку на щоденну порцію:

Продукти

Горіхи – 50 грамів в день

Квасоля, нут, сочевиця та інші бобові – 75 грамів в день

Риба – 28 грамів в день

Яйця – 13 грамів в день

М’ясо – 14 грамів червоного м’яса і 29 грамів курячого м’яса в день

Вуглеводи – цільнозерновий хліб і рис – 232 грамів в день та 50 грамів овочів з високим вмістом крохмалю

Молочні продукти – 250 грамів (наприклад, склянку молока)

Овочі (300 грамів) і фрукти (200 грамів)

Також в дієту включені 31 грам цукру і 50 грамів рослинної олії в день.

Це буде дуже несмачно?

Професор Уолтер Виліт з Гарвардського університету заспокоює і каже, що він, виріс на фермі і звик у дитинстві є м’ясо на сніданок, обід і вечерю, без особливого праці перейшов на нову систему харчування і вважає, що можна харчуватися смачно, не порушуючи цієї дієти.

«Харчування в рамках цієї дієти може бути дуже різним. Ви можете комбінувати продукти тисячами різних способів. Ми ж не говоримо тут про обмежувальні дієти, це здорове харчування, яке може бути дуже різним і повинно приносити задоволення», – говорить Уолтер Виліт.

Це можливо в реальному житті?

Головна складність плану, представленого вченими, – це те, що такої дієти повинні будуть дотримуватися всі жителі планети, зміни торкнуться усіх куточків землі.

Жителям Європи і Північної Америки доведеться різко скоротити кількість споживаного червоного м’яса, жителям Східної Азії – відмовитися від звичного кількості риби, жителям Африки доведеться знизити споживання крохмаловмісних овочів.

«Людство ще жодного разу за всю історію не свідомо намагалося змінити систему харчування в таких масштабах і з такою швидкістю», – говорить Лайн Гордон з Stockholm Resilience Centre.

«Фантазія це чи ні, але навіть якщо це фантазія, то дуже непогана… Зараз саме час помріяти про найкращому устрої світу», – говорить вона.

Введення податків на червоне м’ясо – один із запропонованих вченими способів вплинути на звички харчування населення в тих країнах, де їдять багато м’ясних страв.

Хто це придумав?

Нову систему харчування розробляла група з 37 вчених з різних країн світу – вони увійшли до складу комісії EAT-Lancet. Серед них – фахівці з сільського господарства, екологи, які вивчають проблему зміни клімату, лікарі-дієтологи та інші фахівці.

Представлену систему харчування вчені розробляли протягом двох років. Результати роботи комісії були опубліковані в журналі Lancet.

Чому ця дієта розрахована на 10 млрд чоловік?

Населення нашої планети в 2011 році склало 7 млрд чоловік, зараз на Землі близько 7,7 млрд жителів.

За прогнозом вчених, до 2050 року населення Землі складе 10 млрд чоловік і продовжить рости.

Чи допоможе нова система живлення врятувати життя?

За словами дослідників, ця дієта допоможе щороку зберігати життя 11 млн мешканців нашої планети.

Мова йде в основному про скорочення смертності від хвороб, пов’язаних з неправильним харчуванням, деяких видів раку і захворювань серцево-судинної системи. Зараз ці хвороби є головними «вбивцями» в розвинених країнах.

Зараз на сільське господарство припадає близько чверті викидів парникових газів – приблизно стільки ж, скільки від виробництва електрики і опалювання приміщень, і значно більше викидів, які створюють двигуни поїздів, літаків та автомобілів.

Коли ви проаналізуєте вплив на навколишнє середовище харчової промисловості, ви зрозумієте, що на виробництво м’ясної і молочної продукції в середньому припадає 14,5 – 18% від усіх викидів парникових газів.

Сільськогосподарське виробництво відповідально за значну частину викидів в атмосферу метану та оксиду азоту. Сільське господарство також є одним з головних джерел викиду аміаку.

Також сільське господарство і харчова промисловість є основними споживачами прісної води: на їх потреби витрачається до 70% всієї споживаної в світі прісної води.

Чи зможе нова система живлення врятувати нашу планету?

Завданням дослідників було створити таку систему харчування, яка б дозволила нагодувати 10 млрд чоловік і при цьому допомогла б:

мінімізувати викиди парникових газів, які впливають на процес зміни клімату

запобігти зникнення будь-яких видів тварин і рослин

відмовитися від розширення сільгоспугідь

зберегти водні ресурси

Однак, для рішення цих завдань тільки зміни системи живлення буде недостатньо.

Для вирішення цих перерахованих вище проблем також необхідно скоротити у два рази обсяг харчових відходів і добитися значного збільшення врожаю при збереженні існуючих площ сільгоспугідь.

Чому вчені не пропонують відмовитися від м’яса повністю?

«Якщо б мова йшла про максимально можливе скорочення викидів парникових газів, то ми б прийняли рішення на користь веганства», – говорить професор Виліт.

Однак, за його словами, поки немає ясності, наскільки шкідлива для здоров’я веганська дієта.

Що станеться найближчим часом?

Комісія EAT-Lancet представить результати свого дослідження урядам різних країн, а також міжнародним організаціям, таким як ВООЗ, щоб оцінити, наскільки реально буде впровадити нову систему харчування по всьому світу.

   
Наука і технології

Залишити відповідь